Powstanie nowa komenda powiatowej straży pożarnej [AKTUALIZACJA]

, Na sygnale, Wiadomości, 28.02.2019 15:47, INFORMACJA PRASOWA
Po nowej komendzie powiatowej policji (budowa już trwa), w Wadowicach wybudowana zostanie także nowa siedziba Państwowej Straży Pożarnej.
Powstanie nowa komenda powiatowej straży pożarnej [AKTUALIZACJA]
W Wadowicach uzyskano porozumienie w sprawie lokalizacji nowej siedziby powiatowej PSP. Teren znajduje się przy ulicy Błonie, pomiędzy stadionem Skawy Wadowice, a rzeką Skawa.

- Szukaliśmy nieruchomości, która po pierwsze byłaby własnością gminną, po drugie posiadała pełny dostęp do mediów, a po trzecie – byłaby dobrze skomunikowana z Wadowicami i projektowaną Beskidzką Drogą Integracyjną. Chodzi o to, aby czas reakcji oraz dostępu dla straży pożarnej i służb związanych z bezpieczeństwem był jak najkrótszy. I udało się, znaleziona działka spełnia wszystkie trzy punkty – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.


- Znalezienie odpowiedniej działki to przełomowy, ale dopiero pierwszy krok w kierunku budowy nowej komendy. Po załatwieniu wszelkich formalności z nieodpłatnym przekazaniem przez Gminę terenu, komendant PSP w Wadowicach będzie wnioskował o środki finansowe na realizację tej inwestycji. Jak dodaje, budowa nowej komendy może się rozpocząć w 2021 roku - czytamy w informacji wadowickiego magistratu


W nowej siedzibie znajdzie się miejsce nie tylko dla strażaków zawodowych - siedziby PSP i bazy wadowickiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, ale również dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wadowicach. Planowana jest także budowa poligonu do ćwiczeń, m.in. dla wszystkich okolicznych OSP.

- Czekaliśmy na ten moment dziewięć lat. Starania o nieodpłatne przekazanie działki rozpoczęliśmy już w 2010 roku podczas dnia strażaka. Budowa nowej komendy to dla nas konieczność, ponieważ obecna strażnica jest w coraz gorszym stanie – powiedział komendant KP PSP Paweł Kwarciak.

Wśród wielu aktualnych problemów lokalowych, komendant wymienia m.in. brak dogodnych pomieszczeń i terenu do szkolenia strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz obsługi aparatów ochrony dróg oddechowych, zły stan techniczny budynków (zawilgocenie ścian, piwnic, ciągłe awarie), zbyt mała liczba boksów dla pojazdów gaśniczych oraz pomieszczeń na szatnie. Obecnie strażacy muszą się przebierać w specjalnych kontenerach.


Materiał informacyjny UM Wadowice

xxx

Decyzję o lokalizacji nowej komendy skrytykował już były burmistrz Wadowic, a obecnie radny Mateusz Kinowski. Jego zdaniem jest to decyzja szkodliwa dla miasta, bo tereny nad Skawą pierwotnie były przeznaczona na rekreację.

"Bartosz Kaliński ogłosił, że na terenach przy stadionie, które w całości chcieliśmy przeznaczyć pod rekreację powstanie nowa komenda PSP (wbrew miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego), a działkę na to za free przekaże Gmina Wadowice. Taka lokalizacja oznacza wcinanie się zabudowy w błonia nad Skawą i rezygnację z ulokowania tam np. toru kolarskiego, jaki kiedyś docelowo miał tam powstać. Oczywiście w tym terenie zaprojektowana jest już obwodnica miasta, na którą wszyscy czekamy, a z której do planowanej siedziby PSP nie ma zaprojektowanych zjazdów. Gotowy projekt będzie więc musiał być ponownie przerabiany, a pewnie i całkowicie popsuty. Zamiast posuwać się do przodu, mamy niszczenie przygotowanych przeze mnie inwestycji, podważanie kierunków rozwoju miasta. A co z dotychczasowym budynkiem i działką PSP? Dlaczego w tamtym miejscu nie można lokalizować nowej komendy? Czy trafi ona do Gminy Wadowice w zamian za działkę na Skawą? Taką wymianę jeszcze jako starosta obiecywał Kaliński w odniesieniu do komendy policji (dawał w tej sprawie słowo w czasie obrad Rady Miejskiej!). Teraz czytamy, że jednak będzie tam prokuratura... - komentuje Mateusz Klinowski na swoim facebookowym profilu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy