reklama

Potrącenie pieszego – kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

, Na sygnale, Wiadomości, 13.09.2022 08:43, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Potrącenie osoby pieszej może być podstawą do wypłacenia odszkodowania. W jakiej sytuacji można je uzyskać?
Potrącenie pieszego – kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Czy potrącony pieszy może otrzymać odszkodowanie?

Piesi są uczestnikami ruchu najbardziej narażonymi na wypadki. W Polsce nadal zdarzają się one bardzo często, chociaż ostatnie zmiany w prawie spowodowały, że obecnie notuje się ich coraz mniej.

Potrącony pieszy może ubiegać się w określonych sytuacjach o odszkodowanie, które wypłacane jest przez ubezpieczyciela sprawcy czy też samego sprawcę zdarzenia. By jednak do tego doszło, konieczne jest ustalenie winnego zdarzania i przejście procedury, na podstawie której zostanie wypłacone odszkodowanie za potrącenie - https://apo24.pl/

Kto ponosi winę za potrącenie pieszego?

To pytanie zasadnicze, gdy planuje się ubiegać o odszkodowanie za potrącenie. Przysługuje ono bowiem jedynie w sytuacji, gdy pieszy nie były winnym zdarzenia.

Gdy zatem pieszy prawidłowo przekraczał pasy lub poruszał się drogą i był właściwie oznakowany, na przykład nosił odblaski, wtedy istnieją podstawy do tego, by wypłacić stosowne odszkodowanie.

Nie będzie ono natomiast możliwe do uzyskania wtedy, gdy wina pieszego jest ewidentna, na przykład wszedł on na pasy, gdy korzystał z telefonu komórkowego i nie rozglądał się na boki, nie nosił odblasków podczas spaceru drogą poza terenem zabudowanym, nie zachował ostrożności podczas przekraczania drogi poza pasami.

Warto też wskazać, że odszkodowanie za potrącenie będzie trudne do uzyskania wtedy, gdy wina pieszego jest częściowa. Wówczas wypłacona kwota może być bardzo niska.

Jak ubiegać się o wypłatę odszkodowania za potrącenie?

Aby dostać odszkodowanie za potrącenie, konieczne jest w pierwszej kolejności wskazanie winnego zdarzenia. W określonych sytuacjach może wymagać to rozprawy sądowej, gdy domniemany sprawca nie zgadza się z uznaniem winy.

Następnie należy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy z pismem o wypłatę odszkodowania. Niestety, nie zawsze jego uzyskanie jest proste, ponieważ zdarza się, że ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie lub odmawia jego wypłaty. W takiej sytuacji sprawa też może być skierowana do sądu.

Gdy sprawca zdarzenia nie ma ubezpieczenia, wtedy odszkodowanie za potrącenie może wypłacić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Także można ubiegać się o otrzymanie odszkodowania na drodze cywilnej, wytaczając proces sprawcy.

Żeby odszkodowanie za potrącenie było łatwiejsze do uzyskania, warto pomyśleć o zgłoszeniu się do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w sprawach odszkodowawczych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy