reklama

Policjanci i strażnicy miejscy uratowali życie mężczyzny

, Na sygnale, Wiadomości, 02.05.2022 09:49,
Policjanci z Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego komisariatu Policji w Kętach wspólnie ze strażnikiem miejskim ze Straży Miejskiej w Kętach skutecznie przeprowadzili resuscytację mężczyzny przebywającego w miejskiej ogrzewalni. 45 – latek pod opieką ratowników medycznych trafił do szpitala.
Policjanci i strażnicy miejscy uratowali życie mężczyzny
W sobotę (30.04) po godzinie 20:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który zasłabł w ogrzewalni miejskiej w Kętach. We wskazane miejsce natychmiast ruszyły dwa patrole. W składzie jednego z nich znajdował się strażnik miejski.


Mundurowi stwierdzili, że mężczyzna nie wykazuje funkcji życiowych więc błyskawicznie przystąpili do resuscytacji. Po około 20 minutach mężczyzna zaczął odzyskiwać funkcje życiowe. W stanie nieprzytomnym pod opieką ratowników medycznych trafił do szpitala na dalsze leczenie.

Policja przypomina, jak należy postąpić w przypadku gdy człowiek nie wykazuje funkcji życiowych:

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan zagrażający życiu. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem może być szybka interwencja osób postronnych oraz wezwanie służb ratunkowych dzwoniąc pod numer 112.

Jeśli widzimy nieprzytomną osobę należy spróbować nawiązać z nią kontakt. Jeśli nie reaguje trzeba udrożnić drogi oddechowe. Ułożyć poszkodowanego na plecach i odchylić głowę do tyłu, jednocześnie wysuwając żuchwę. Następnie należy ocenić czy osoba oddycha. Najlepiej przyłożyć ucho do twarzy nieprzytomnej osoby i przez około 10 sekund sprawdzać czy jest oddech lub obserwować czy klatka piersiowa się porusza.

Aby prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, należy klęknąć przy osobie poszkodowanej i rytmicznie uciskać klatkę piersiową. Po 30 uciskach, powinno się wykonać 2 oddechy ratownicze metodą usta-usta lub usta-nos dwa oddechy po każdych 30 uciskach). Można poprzestać na samym uciskaniu klatki piersiowej. Resuscytacji nie należy przerywać aż do momentu przybycia ratowników medycznych lub do czasu gdy poszkodowany odzyska przytomność.

Udzielenie pomocy pomoże uchronić człowieka przed niedotlenieniem organizmu, a przede wszystkim uszkodzeniem mózgu.

źródło: KPP Oświęcim

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy