reklama

Policja ostrzega przed BLIK-owymi oszustami

, Na sygnale, Wiadomości, 29.07.2019 09:00, PG
Zazwyczaj zaczyna się niewinnie od wysłania od znajomego/znajomej prośby o pożyczkę za pośrednictwem komunikatora internetowego
Policja ostrzega przed BLIK-owymi oszustami

Przestępcy sukcesywnie opracowują nowe metody oszustw, aby wyłudzić pieniądze. Policja coraz częściej otrzymuje zgłoszenia o kradzieżach metodą „na BLIK-a”. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie od wysłania od znajomego/znajomej prośby o pożyczkę za pośrednictwem komunikatora internetowego. Oszuści najczęściej wysyłają wiadomość do kilku osób jednocześnie. Pokrzywdzeni wierząc, że ich kolega/koleżanka potrzebuje finansowej pomocy np. na leki, na zapłatę za zamówioną pilną przesyłkę, padają ofiarami przestępców. Następnie pisząc „dziękuję, oddam pieniążki bardzo szybko”, „ratujesz mi życie” oszust wzbudza w nas poczucie wdzięczności i świadomości, że robimy dobrze. Później sytuacja toczy się bardzo szybko, przesyłamy kod i zatwierdzamy wykonanie transakcji w telefonie.

Policja apeluje do osób korzystających z płatności metodą BLIK, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów.

W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze skontaktuj się z tą osobą, aby potwierdzić jej tożsamość. Wykonanie połączenia zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.

Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

Należy również zabezpieczyć swoje konto przed dostępem publicznym, zadbać o bezpieczny sposób logowania i zadbać o swoją prywatność.


źródło: policja

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy