reklama

Pochodząca z Wadowic Joanna S. zatrzymana przez hiszpańską policję

, Na sygnale, Wiadomości, 22.10.2021 11:15, INFORMACJA PRASOWA
Polka z Wadowic od kilku lat poszukiwana była na całym świecie.
Pochodząca z Wadowic Joanna S. zatrzymana przez hiszpańską policję

Pochodząca z Wadowic i przez wiele lat zamieszkała w Szwecji Joanna S. była poszukiwana międzynarodowym listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpolu i od dwóch lat pozostawała nieuchwytna. Oferując bogatym osobom dzieła sztuki stworzyła większą piramidę finansową niż Amber Gold.

W końcu jednak kryminalni ją wytropili. Szeroko zakrojone działania ABW, nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz Komendy Głównej Policji pozwoliły na ustalenie aktualnego miejsca pobytu poszukiwanej Joanny S. oraz Mikaela S. Zatrzymania dokonała Policja hiszpańska 20 października 2021 r.

Śledztwo dotyczy fikcyjnego obrotu artefaktami i funkcjonowania tzw. piramidy finansowej stworzonej wokół Gallery New Form. Organizatorzy oszustwa przebywali na terenie Hiszpanii, gdzie ukrywali się co najmniej od 2019 r.

Niezbędne informacje dotyczące prowadzonego śledztwa były przekazywane zagranicznym organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Wymiana informacji prowadzona była m.in. ze Szwecją, Hiszpanią i Portugalią.

- Materiał zgromadzony w tym śledztwie wskazuje, że zatrzymani Joanna S. i Mikael S. byli organizatorami przedsięwzięcia polegającego na inwestycjach w dzieła sztuki. Proceder polegał na pozyskiwaniu od podmiotów i osób fizycznych środków pieniężnych na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem. Klientom przekazywano informację, że środki będą inwestowane w dzieła sztuki. Jak wykazało śledztwo, wiele z tak inwestowanych pieniędzy nigdy nie miało zabezpieczenia w realnych artefaktach. Znaczna część inwestorów nie odzyskała środków, które zainwestowali w przedsięwzięcie. Ich straty szacuje się na około miliard złotych. W sumie, w okresie od listopada 2016 r. do października 2017 r., zatrzymani skłonili do zawarcia niekorzystnych umów około 2 tys. osób - informuje policja.

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Aktualnie oboje zatrzymani oczekują w hiszpańskim areszcie na ekstradycję do Polski.

źródło: gov.pl/web/sluzby-specjalne

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jan_Korba, 22.10.2021 14:00

Bestia z Wadowic.