reklama

Pijani rowerzyści na drogach. Policja nakłada na nich wysokie mandaty

, Na sygnale, Wiadomości, 08.06.2022 11:00,
Plaga nietrzeźwych rowerzystów na drogach.
Pijani rowerzyści na drogach. Policja nakłada na nich wysokie mandaty

W ostatnich dniach (3-6.06.2022) na terenie powiatu oświęcimskiego zatrzymanych zostało ośmiu nietrzeźwych rowerzystów. Niechlubnym rekordzistą okazał się 25 – letni mieszkaniec Poręby Wielkiej, który wsiadł na rower mając w organizmie 3 promile alkoholu. Dwóch nietrzeźwych rowerzystów jazdę zakończyło wywrotką. Natomiast 51 – latek z Przeciszowa wprost z nietrzeźwego rowerowego rajdu trafił do zakładu karnego.

W piątek (3.06.2022) po południu policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Zatorze pilnowali bezpieczeństwa na terenie Przeciszowa. Tuż po godzinie 17 na ulicy Długiej zauważyli jadącego slalomem rowerzystę. Podczas kontroli okazało się, że 57 – letni mieszkaniec Przeciszowa wsiadł na swój jednoślad mając w organizmie 1,5 promila alkoholu.

O godzinie 18.40 policjanci z Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komisariatu Policji w Chełmku interweniowali w związku ze zgłoszeniem mieszkanki Chełmka która udzielała pomocy rowerzyście po jego upadku na jezdnię. Mundurowi natychmiast udali się na miejsce zdarzenia. W trakcie czynności okazało się, że powodem utraty panowania nad jednośladem był alkohol. Badanie stanu trzeźwości 49 – letniego mieszkańca Chełmka wykazało 2,8 promila alkoholu.

Do identycznego zdarzenia doszło trzy godziny później w Chełmku na ulicy Mickiewicza. Mieszkańcy zgłosili, że pijany rowerzysta uderzył w krawężnik po czym upadł na jezdnię. Świadkowie wezwali służby ratunkowe i udzielili pierwszej pomocy rowerzyście. W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 51 – letni mieszkaniec Chełmka wsiadł na rower mając w organizmie 1,5 promila alkoholu.

W nocy z piątku na sobotę (3/4.06.2022) o godzinie 3 policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Kętach nietrzeźwego rowerzystę wypatrzyli na ulicy Sienkiewicza w Kętach. Badanie stanu trzeźwości 18 – letniego mieszkańca Kęt wykazało 1,1 promila alkoholu.

W sobotnie popołudnie (4.06.2022) o godzinie 15 w Porębie Wielkiej na ulicy Wadowickiej nietrzeźwego rowerzystę zatrzymali policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego z oświęcimskiej komendy Policji. Badanie stanu trzeźwości 25 – letniego mieszkańca Poręby Wielkiej wykazało, że wsiadł on na rower mając w organizmie 3 promile alkoholu.


W niedzielny poranek (5.06.2022) tuż przed godziną 10 nietrzeźwego rowerzystę jadącego ulicą Tyszkiewicza w Porębie Wielkiej wypatrzyli policjanci z drogówki. 47 – letni mieszkaniec Polanki Wielkiej wsiadł na rower mając w organizmie 1,1 promila alkoholu.

Również w niedzielę tuż przed godziną 11 inny patrol ruchu drogowego zauważył rowerzystę jadącego slalomem na ulicy Lanckorona w miejscowości Łazy. Okazało się, że 52 – letni mieszkaniec Łazów wsiadł na rower mając w organizmie 0,9 promila alkoholu.

W poniedziałek (6.06.2022) tuż przed godziną 16 policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Zatorze patrolując ulicę Kolejową w Przeciszowie zauważyli jadącego slalomem na rowerze poszukiwanego 51 – letniego mieszkańca gminy. Mężczyzna natychmiast został zatrzymany. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,7 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna dopuścił się również przestępstwa, ponieważ złamał sądownie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Przeciszowianin trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji, a następnie został osadzony w jednym z zakładów karnych. Był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu do odbycia 15 dni zastępczej kary pozbawienia wolności za wykroczenia porządkowe.

Za złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania pojazdami grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi mandat w wysokości 2500 złotych. W przypadku skierowania wniosku o ukaranie sprawcy do sądu organ ten może nałożyć grzywnę w kwocie do 30 tysięcy złotych, a także orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych.

Policjanci apelują o rozsądek oraz trzeźwość na drodze. Zapewniają, że uczestnicy ruchu drogowego, którzy stwarzają poważne zagrożenie, poniosą surowe konsekwencje lekceważenia prawa oraz bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

- Na duże podziękowania zasługują osoby, które widząc niebezpieczne zdarzenia drogowe natychmiast wzywają służby ratunkowe i udzielają pierwszej pomocy - podkreslaja policjanci.

źródło: KPP Oświęcim

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy