reklama

Pierwsze wiosenne pożary. Policja zapowiada surowe kary

, Na sygnale, Wiadomości, 17.03.2023 14:38, red
Za takie podpalenie można dostać nawet 30 tys. zł grzywny.
Pierwsze wiosenne pożary. Policja zapowiada surowe kary
Niestety, wraz z ociepleniem, w regionie dochodzi już do pierwszy pożarów suchych traw. Strażacy wyjeżdżali m.in. w piątkowe (17.03) popołudnie gasić łąkę w Mucharzu, blisko zabudowań i zagajnika.

Nikomu nic się nie stało. Pożar ugasili strażacy z JRG Wadowice i OSP Mucharz. Policja będzie szukać podpalacza.


- Wypalanie traw jest niedozwolone! Zwalczanie powyższego procederu stanowiącego niewątpliwie naruszenie porządku prawnego jest jednym z zadań Policji, która na mocy art. 2 ustawy o Policji obowiązana jest do ochrony życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, a także wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców. Tym samym Policja „z urzędu” reagować będzie na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa - informacje wadowicka komenda policji.

Zgodnie z art. 124 ustawy o ochronie przyrody „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Określony w art. 130a pkt 1 tej ustawy przepis karny stanowi: „kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych”. Z kolei „w razie ukarania za wykroczenie można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego” (art. 130a pkt 2).

foto: 112wadowice.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 17.03.2023 19:36

Zlikwidować zbyteczną straż miejską w Andrychowie. Trzeba zrobić głosowanie. Zostaną ogromne pieniądze w budżecie gminy Andrychów z etatów tych bezproduktywnych ludzi... Auto i skutery sprzedać. Przecież nikt nie powiedział że straż miejska w Andrychowie musi być. Oni nawet z pijaczkami sobie nie radzą i wprowadzili sprzedaż alkoholu . I co teraz nikt nie pije i jest cisza???? Nie i nie brzmi odpowiedź.

Koniczynka, 17.03.2023 19:32

Zaraz będą przyjeżdżać co dwa dni na tereny cegielni na Lenartowicza. I co w tej sprawie zrobił burmistrz Żak i jego słudzy radni??? A wystarczy zamontować kamerę na kotłowni i pożary by znikły. Ale oni już rok kamerę z bloku Lenartowicza 38 przenoszą w pobliże nowego placu zabaw. Podobno straż miejska czeka aż miną roztopy. I za co straż miejska bierze kasę, przecież oni są zbyteczni w Andrychowie.

Grzegorzy, 17.03.2023 18:29

Mają drony policja to czemu tego nie pilnują dobrze wiedzą że tak jest i będzie a złapać nikogo nie złapią