reklama

Oszustwa metodą na kryptowaluty. Kilka osób w powiecie straciło całe oszczędności!

Na sygnale, Wiadomości, 08.02.2023 16:55, eł

Nie dajmy się omamić, nie instalujmy nieznanych programów czy aplikacji.

Oszustwa metodą na kryptowaluty. Kilka osób w powiecie straciło całe oszczędności!

Inwestowanie w kryptowaluty wielu osobom zapewniło ogromne zyski, choć są i tacy, którym przyniosło dotkliwe straty. Jest to rodzaj cyfrowych pieniędzy, które jednak rzadko wykorzystuje się w celach płatniczych. Większość osób kupuje je tylko po to, by po jakimś czasie korzystnie sprzedać. Coraz chętniej wykorzystują to także oszuści.

Już kilka osób z powiatu wadowickiego dało się w ostatnich dniach nabrać przestępcom, którzy namówili ich na zakup kryptowalut za pośrednictwem specjalnego oprogramowania. Oszukani stracili oszczędności zgromadzone na internetowych rachunkach bankowych – po kilkadziesiąt, a nawet więcej tysięcy złotych. Sposób działania oszustów za każdym razem jest podobny.

Przestępca dzwoni do wybranej osoby i przedstawia się jako broker. Zachęca do zainwestowania w kryptowaluty, mamiąc ofiarę szybkimi i dużymi zyskami. Twierdzi, że obrót cyfrowymi pieniędzmi jest bardzo łatwy po zainstalowaniu specjalnego programu. - Jak zapewnia, za pośrednictwem tego oprogramowania można za środki ze swojego konta zakupić kryptowaluty, by następnie odsprzedać je za wyższe kwoty – mówi aspirant sztabowy Dariusz Stelmaszuk z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

W rzeczywistości program instalowany pod dyktando rzekomego brokera daje oszustowi możliwość zdalnego przejęcia kontroli nad cudzym komputerem lub telefonem. Gdy nieświadoma zagrożenia ofiara zaloguje się na swoje konto bankowe, zyskuje on hasło dostępu do tego rachunku. W efekcie może go doszczętnie wyczyścić ze zgromadzonych tam pieniędzy... - Niestety nie brakuje osób, które chcąc w krótkim czasie podwoić czy potroić wysokość swoich środków finansowych, ulegają oszustom, dają się wykorzystać i w efekcie tracą dorobek całego życia. Dlatego trzeba mieć się na baczności i nie dać się omamić – przestrzega Dariusz Stelmaszuk. W żadnym wypadku nie należy instalować nieznanych aplikacji czy oprogramowań ani podawać dzwoniącej osobie jakichkolwiek kodów.


Foto: Pixabay

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jank Chanowski, 09.02.2023 00:12

https://youtu.be/dWS1vyp4PnY zapis przebiegu takiej próby wyłudzenia, warto sprawdzić na jaką lipę udaje się odszukać.