reklama

Oszuści przejmowali kontrolę nad komputerami mieszkańców i wypłacali pieniądze z kont

Na sygnale, Wiadomości, 30.04.2021 08:00, red
Oszuści przy pomocy tzw. zdalnego pulpitu wypłacili z kont mieszkańców regionu kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Oszuści przejmowali kontrolę nad komputerami mieszkańców i wypłacali pieniądze z kont

W połowie kwietnia do 52-letniego mieszkańca powiatu suskiego zadzwonił telefon z numeru zaczynającego się +44 (numer kierunkowy przypisany Wielkiej Brytanii). Głos w słuchawce poinformował, że 52-latek posiadając portfel z krypto walutami może wypłacić z niego odsetki, a zgromadził ich aż 35 tys. złotych.

Rozmówca przez telefon podał adres strony internetowej z kontem do kryptowalut oraz adres e-mail. By łatwiej przeprowadzić przelew pieniędzy, poprosił 52-latka o zainstalowanie odpowiedniego programu komputerowego. „Posiadacz kryptowalut” zainstalował i uruchomił program (służący tak naprawdę do udostępnienia zdalnej kontroli nad komputerem innej osobie), a następnie zalogował się na swoje konto bankowe aby dokonać przelewu pieniędzy z „odsetek”.

Wtedy to oszust przejął kontrolę nad komputerem 52-latka i korzystając z faktu zalogowania w bankowości internetowej przelał z jego konta 4500 zł na swoje konto.

Nie jest to pierwsza sytuacja w powiecie suskim, w której program do zdalnego pulpitu posłużył oszustom jako narzędzie do wyłudzenia pieniędzy. Na początku tego roku mieszkaniec powiatu suskiego stracił ponad 22 tys. złotych, a mieszkanka 25 tys. zł.

Przy każdym tego typu oszustwie w tle pojawia się obietnica szybkiego zysku pieniędzy w kryptowalucie, a także instalacja programu i w następstwie utrata pieniędzy lub wyłudzenie kredytu na dane pokrzywdzonego.

- Należy pamiętać, by nigdy nie dawać nikomu, kogo się nie zna, danych dostępowych do swoich urządzeń, a także nigdy nie udostępniać nikomu danych logowania do bankowości internetowej i potrzebnych do tego haseł - podkreślają policjanci.

źródło: KPP Sucha Beskidzka

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy