reklama
reklama

Oszuści dzwonili w nocy. 90-latek oddał im w reklamówce 40 tysięcy zł

Na sygnale, Wiadomości, 09.03.2023 11:09,
Oszuści działający metodą „na wypadek wnuczka” podjęli kolejne próby wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców powiatu oświęcimskiego.
Oszuści dzwonili w nocy. 90-latek oddał im w reklamówce 40 tysięcy zł
W środę (8.03) po południu policjanci zostali powiadomieni przez 90 – letniego mieszkańca Osieka o oszustwie. Mężczyzna przekazał, że w nocy z 7/8 marca po godzinie 23:00 na jego telefon stacjonarny zadzwoniła płacząca kobieta podająca się za jego córkę. Przekazała ona, że miała wypadek drogowy. Potrąciła kobietę w ciąży. Teraz potrzebuje pieniędzy aby uniknąć więzienia.

Do rozmowy włączył się mężczyzna, podający się za policjanta. Potwierdził on, że aby córka została zwolniona musi wpłacić grzywnę. Senior przekazał, że ma jedynie 40 tysięcy złotych. Oszust poinstruował go aby pieniądze włożył do reklamówki, a następnie przekazał adwokatowi, który zgłosi się u niego za kilkanaście minut. Senior wykonał polecenia w wyniku czego stracił oszczędności.


Wieczorem, o godzinie 21:00, podobny telefon odebrała 86 – letnia mieszkanka Oświęcimia. W słuchawce usłyszała płaczącą kobietę, która podała się za jej synową. Kobieta przekazała, że mieli wypadek drogowy podczas którego potrącili pieszą, która nie przeżyła. Teraz potrzebują 150 tysięcy złotych na kaucję, a jeśli jej nie wpłacą syn seniorki pójdzie do więzienia na 15 lat. W tym czasie w domu przebywała prawdziwa synowa, więc seniorka natychmiast się rozłączyła wiedząc, że to oszustwo.

O godzinie 21:30 do 74 – letniej mieszkanki Osieka zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Przekazała ona, że miała wypadek podczas którego potrąciła kobietę w ciąży. Teraz potrzebne jest 120 tysięcy złotych, aby uniknęła więzienia. Seniorka początkowo przeraziła się, słysząc taką informację. Rozłączyła się jednak i sama zadzwoniła na telefon wnuczki. To było najlepsze rozwiązanie. Dowiedziała się, że wnuczka nie miała żadnego wypadku.

Przed godziną 22:00 na telefon stacjonarny 76 – letniej mieszkanki Osieka zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Dzwoniąca płaczliwym głosem poinformowała, że potrąciła kobietę w ciąży, która poroniła. Przekazała, że trafi do więzienia na 12 lat chyba, że wpłaci kaucję w kwocie 50 tysięcy złotych. Seniorka przekazała, że nie ma żadnych oszczędności, więc oszustka się rozłączyła.

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.


W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z krewnym, który miał znaleźć się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny. Nie wolno działać w pośpiechu ulegając presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są seniorzy, którzy od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres.
Pamiętajmy ostrzec naszych bliskich z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.
Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

- informują policjanci.

źródło: KPP Oświęcim
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Ktos, 09.03.2023 18:10

Wczoraj przed 22 też dzwonili do moich rodziców w Andrychowie też rodzice nie dali się nabrać , sprawa trafiła na policję .

Radio.Ma.Ryja, 09.03.2023 15:39

Dzisiaj prawdopodobnie ci sami oszuści dzwonili do mojej babci (Andrychów). Podali ten sam powód. Na szczęście nie dała się nabrać.