reklama

Nowe mandaty to będzie cios dla piratów drogowych?

, Na sygnale, Wiadomości, 08.09.2021 18:14, red
Stawki mandatów zostaną znacznie podwyższone. O ile?
Nowe mandaty to będzie cios dla piratów drogowych?
Jak podaje małopolska policja, w okresie od stycznia do sierpnia tego roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali już 2988 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. To jest 222 więcej zatrzymanych praw jazdy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Aktualnie kierowca przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy, dostaje mandat 400-500 zł i 10 pkt karnych.

Obecnie kierowcy w Polsce płacą bardzo niskie mandaty, w porównaniu do krajów Europy zachodniej. Zwykle kilkaset złotych.


Kary nie pomagają, bo piratów drogowych przybywa. Być może to się zmieni już w najbliższych miesiącach. W przygotowaniu jest bowiem nowy taryfikator mandatów. Kilkusetzłotowe mandaty odejdą w przeszłość. Propozycje zakładają mandat w wysokości 1,5 tys. zł - 5 tys. zł. za przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h. Jeśli kierowca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu 2 lat, będzie mu groził mandat nie niższą niż 3 tys. zł.

A to już statystyczny kierowca może odczuć w portfelu.

Punkty karne mają zerować się dopiero po 2 latach. Zniesione mają zostać szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od grudnia 2021 roku.

foto: KPP Oświęcim

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

IntoSpace, 08.09.2021 19:02

Ktoś tu chyba z premiera spadł.

Nybakken, 08.09.2021 18:38

Jak policja tak bardzo chce walczyć w "piratami drogowymi" to powinni zacząć od siebie i przestać nagminnie łamać przepisy drogowe.

dekar, 08.09.2021 18:29

w końcu przestaną nazywać ich żebrakami