Mnóstwo zgłoszeń na policję, że ludzie łamią kwarantannę

, Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 26.03.2020 18:30, PG / DK
Od piątku posypią się mandaty za gromadzenie się na ulicach czy w parkach?
Mnóstwo zgłoszeń na policję, że ludzie łamią kwarantannę

Jak przekazuje nam asp. szt. z KPP Wadowice Dariusz Stelmaszuk w ostatnich dniach policjanci głównie zaangażowani są w kontrole osób objętych kwarantanną - w czwartek (26.03) takich osób w powiecie wadowickim było 368. Policjanci muszą codziennie sprawdzić, czy każda z tych osób przestrzega zasad kwarantanny. Policję wspomaga wojsko oraz aplikacja – kwarantanna domowa. Zgłoszeń, że kwarantanna nie jest przestrzegana, policja ma mnóstwo, ale w większości są to niepotwierdzone przypadki.

- Statystyka innych interwencji spadła. Wybryków chuligańskich jest mniej - informuje policjant.

Policja odnotowuje też mnóstwo zgłoszeń odnośnie łamania innych obowiązujących obecnie restrykcji. Na przykład w środę (25.03) mieszkańcy poinformowali policję o zgrupowaniach osób na ul. Olszyny i ul. Lenartowicza w Andrychowie, czy też przepełnionym busie na trasie Wadowice – Andrychów o godz. 13:45.

Mieszkańcy zgłaszają też kolejki, które tworzą się przed pocztą czy do banku. Nie jest to jednak wykroczenie, jeśli osoby przyszły załatwić niezbędne sprawy i stoją od siebie w bezpiecznej odległości.

Przypomnijmy, do 11 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się za wyjątkiem:
- drogi do i z pracy,
- wolontariatu w walce z koronawirusem,
- niezbędnych spraw życia codziennego,
- uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).


- Póki co, staramy się nie karać mandatami. Jednak na dniach sytuacja się zmieni. Dlatego prosimy o pozostanie w domach i stosowanie się do odgórnie postawionych zaleceń - informuje Dariusz Stelmaszuk.

Za niezastosowanie się do nowych wytycznych grozi kara nawet do 5000 zł.

Podobne stanowisko przedstawia komendant Straży Miejskiej w Andrychowie Krzysztof Tokarz.

- Na razie staramy się informować, a nie karać. Od piątku (27.03) będziemy intensywnie patrolować ulice miasta i ogłaszać komunikaty przez megafon informujące mieszkańców. Weekend ma być ciepły, dlatego obawiamy się, że młodzież będzie gromadziła się na placach, skwerach czy w parku - informuje komendant.

Straż Miejska w Andrychowie od kilku dni, otrzymała jedynie 4 zgłoszenia o naruszeniu nowych ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. Większość z nich dotyczyła właśnie zgromadzeń młodzieży.

- Apelujemy o rozsądek i dbanie o siebie nawzajem - mówi Krzysztof Tokarz.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 27.03.2020 10:19

@obserwator2012 - bardzo proszę: Dyrektywa zarządcza sanepidu, podjęta na podstawie układu fusów w filiżance pani dyrektor, podczas porannego posiedzenia epidemiologicznego w siedzibie stacji, przez inspektorów w drodze głosowania imiennego na platformie Facebook, bez zachowania vacatio legis. Ze względów bezpieczeństwa dostęp do publikacji, tylko po zatwierdzeniu profilu użytkownika przez administratora, czyli panią naczelną higienistkę inspektoratu. Jeszcze jakieś pytania ?

obserwator2012, 27.03.2020 08:57

Uprzejmie proszę Pana redaktora o padanie podstawy prawnej nakładającej na mnie te wszystkie represje, bo co pan naisał to jest straszenie ludzi.