reklama
reklama

Koronawirus. Nowe decyzje w sprawie szpitala w Oświęcimiu

Na sygnale, Wiadomości, 20.10.2020 18:00, INFORMACJA PRASOWA
To będzie wiodący szpital w Małopolsce zachodniej jeśli chodzi o leczenie pacjentów z koronawirusem.
Koronawirus. Nowe decyzje w sprawie szpitala w Oświęcimiu
We wtorek (20.10) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i wicewojewodów Zbigniewa Starca oraz Józefa Leśniaka z dyrektorami szpitali w Oświęcimiu Edwardem Piechulkiem i Chrzanowie Arturem Baranowskim. Tematem spotkania było uzgodnienie strategii walki z koronawirusem dla Małopolski Zachodniej w oparciu o współpracę pomiędzy ZOZ w Oświęcimiu i Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie.

Podczas spotkania podjęto decyzję, że od 26 października placówka w Chrzanowie przeznaczy dla pacjentów z COVID-19 80 łóżek, 2 stanowiska intensywnej terapii i 7 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Z kolei w szpitalu w Oświęcimiu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wyniesie 75, a dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia będzie przygotowanych 10 izolatek. Co istotne, w oświęcimskim szpitalu znacząco zwiększy się liczba stanowisk intensywnej terapii. Dotychczas było ich 6, a niebawem będzie 20. I to właśnie ten szpital będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w zakresie intensywnej terapii, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem.

- To modelowy przykład współpracy w regionie, w sąsiadujących powiatach - przykład działań uzgodnionych i wypracowanych z dyrektorami szpitali, ordynatorami oddziałów, a zarazem pełnomocnikiem Wojewody Małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim dr. Wojciechem Serednickim. Małopolska Zachodnia otrzymuje realne wsparcie oparte na ścisłym współdziałaniu dwóch szpitali - mówi wojewoda Łukasz Kmita.


źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Na spotkaniu uzgodniono także, że w przypadku dalszej eskalacji epidemii podjęta zostanie trudna, ale jedynie słuszna decyzja o zwiększeniu o 60 liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 w ZOZ w Oświęcimiu. Będzie się to wiązać z koniecznością przekształcenia oddziału internistycznego w tej placówce. W takiej sytuacji Szpital Powiatowy w Chrzanowie przejmie w całości "niecovidowych" pacjentów internistycznych z regionu.

- Wszystkie placówki medyczne tworzą system naczyń połączonych. Doskonale widać to na przykładzie porozumienia pomiędzy szpitalem oświęcimskim i chrzanowskim. Na analogicznej zasadzie współpracować będą kolejne placówki w regionie - dodaje wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

- Dzięki dobrej współpracy, a także wsparciu organów założycielskich możemy odpowiedzialnie budować system opieki nad pacjentami z COVID-19 w regionie, a zarazem zabezpieczać potrzeby pacjentów "niecovidowych". Bezpieczeństwo Mieszkańców jest naszym wspólnym celem i priorytetem - podsumowują dyrektorzy Edward Piechulek i Artur Baranowski.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy