Władze gminy Kęty przypominają wszystkim, którzy w tych dniach wypoczywają nad Sołą w Kętach: gdy zawyje syrena trzeba się ewakuować z plaży.
Wyjąca syrena to znak, że z zapory w gminie Porąbka spuszczana jest woda. Wkrótce podnosi się poziom rzeki na całym odcinku poniżej zapory. A to oznacza, że popularne wśród plażowiczów wysepki na Sole znajdują się pod wodą!
Władze gminy Kęty przypominają, że normalnie rzeką spływa około 7 metrów sześciennych wody na sekundę. W momencie zrzutu w ciągu niespełna pół godziny następuje przyrost do 30 metrów sześciennych na sekundę. Tyle czasu wystarczy, by pod wodą znalazły się wysepki, na których najczęściej wypoczywają plażowicze.
- O zrzutach wody alarmują syreny w Czańcu i jednostce OSP Kęty Podlesie, który słychać w promieniu kilku kilometrów. Jeśli ktoś będąc nad Sołą usłyszy dwa ciągłe sygnały dźwiękowe, to powinien szybko się ewakuować w bezpieczne miejsce. Usłyszeć je można o różnych porach dnia i niestety niemożliwe jest wcześniejsze zaplanowanie zrzutu, dlatego reagowanie na dźwięk syreny jest jedynym sposobem, by uniknąć zagrożenia – wyjaśnia Mateusz Hałat, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Kęty.
Warto o tym pamiętać nie tylko w wakacje, ale zawsze. Na wiosnę sygnały ostrzegawcze zbagatelizowało kilku młodych ludzi. Po tym, jak nagle podniósł się stan poziom rzeki, zostali uwięzieni na jednej z wysepek. Ewakuowali ich strażacy [na zdjęciu]
foto: OSP Kobiernice
Brak komentarzy