reklama

Czy kwarantanna obejmuje wszystkich domowników?

, Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 25.03.2020 08:45, PG
Dochodzą do nas głosy ze strony naszych Czytelników, że często jest tak że choć dana osoba objęta kwarantanną nie wychodzi z domu, to pozostali domownicy już tak. Jak na to reagować?
Czy kwarantanna obejmuje wszystkich domowników?


Zgodnie decyzjami rządu kwarantannie poddawane są osoby wracające z zagranicy. Wyłączone są z niej jedynie osoby, które podróżują w związku z pracą lub służbą. Osoby takie mogą odbywać kwarantannę w swoim domu lub w specjalnych miejscach utworzonych na terenie powiatu wadowickiego.

Na terenie powiatu wadowickiego w kwarantannie domowej przebywa 181 osób, a w miejscu kwarantanny zbiorowej w Kalwarii Zebrzydowskiej - 11 osób. Nadzorem epidemiologicznym objęto więc 192 osoby. Strażacy ochotnicy w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej robią takim osobom zakupy i zostawiają pod drzwiami.

Dochodzą do nas głosy ze strony naszych Czytelników, że często jest tak że choć dana osoba objęta kwarantanną nie wychodzi z domu, to pozostali domownicy już tak. Jak na to reagować?

Jak przekazuje nam asp. szt. Dariusz Stelmaszuk z KPP Wadowice policja kontroluje tylko osobę, która została poddana kwarantannie. Z kolei pozostali domownicy powinni sami z siebie, dobrowolnie poddać się kwarantannie. Jednak policja nie ma nadzoru nad współdomownikami.

Kiedy ktoś mieszka w domu jednorodzinnym to zazwyczaj jest możliwość odizolowania osoby objętej kwarantanną od pozostałych domowników. Najgorsza sytuacja jest w blokach. Z medycznego punktu widzenia współdomownicy również nie powinni opuszczać lokalu.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski od środy (25.03.) do soboty (11.04.) wprowadzono kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się osób, za wyjątkiem:

- drogi z i do pracy

- wolontariatu w walce z korona wirusem

- niezbędnych spraw życia codziennego

Można jednak wyjść na spacer (pobiegać, czy pojeździć na rowerze) maksymalnie w dwie osoby. Ograniczenie to nie dotyczy rodzin, które i tak przebywają ze sobą w czasie pandemii.
Zobacz także: inne informacje z regionu w sprawie zagrożenia koronawirusem: www.mamnewsa.pl/koronawirus-wiadomosci


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy