reklama
reklama

Cztery osoby, w tym dwoje dzieci, zatruły się tlenkiem węgla. Apel policji!

Na sygnale, Wiadomości, 23.01.2019 10:00, PG
Jak udzielić pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla?
Cztery osoby, w tym dwoje dzieci, zatruły się tlenkiem węgla. Apel policji!

We wtorek (22.01.) zespół ratownictwa medycznego, straż pożarna oraz policja interweniowały w związku z kolejnym przypadkiem podtrucia tlenkiem węgla. Tym razem do zdarzenia doszło w domu jednorodzinnym w Malcu, gdzie funkcjonował piec centralnego ogrzewania. Jak ustalili policjanci przyczyną obecności czadu w pomieszczeniach mieszkalnych był najprawdopodobniej niedrożny przewód kominowy.

Do zdarzenia doszło o godzinie 10:40 na miejsce natychmiast pojechały służby ratunkowe. Pogotowie ratunkowe do szpitala na leczenie przewiozło dwoje dzieci w wieku 4 i 10 lat, ich 30- letnią matkę oraz 60 – letniego dziadka, którzy mieli objawy podtrucia tlenkiem węgla. Strażacy po dokonaniu pomiarów wykazali obecność tlenku węgla w domu na poziomie zagrażającym życiu i zdrowiu.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla: bóle głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, nieregularny, senność, nudności.

Jak udzielić pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla: należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze, rozluźnić poszkodowanemu ubranie, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia, wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112). Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Policja apeluje! Dbając o bezpieczeństwo swoje i rodziny, należy sprawdzić drożność kominów, wentylacji oraz wyposażyć pomieszczenie, w którym funkcjonuje piecyk gazowy, piec centralnego ogrzewania czy też kominek, w czujnik tlenku węgla. Przypominamy, że tlenek węgla jest gazem bezwonnym więc człowiek go nie wyczuje, a czujnik wykryje nawet niewielką jego ilość w powietrzu i alarmem powiadomi o zagrożeniu.- informuje rzecznik oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.



Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

artmn, 23.01.2019 14:16

Redakcjo proszę napisać kto jest upoważniony do wykonywania takich kontroli, dlaczego to jest pominięte?