reklama

Coraz mniej lekarzy w karetkach

, Na sygnale, Wiadomości, 03.04.2019 08:40, red
Od kwietnia na terenie powiatu oświęcimskiego nie ma już karetki z lekarzem na pokładzie.
Coraz mniej lekarzy w karetkach
To efekt zmian w systemie ratownictwa medycznego w Polsce, które umożliwiają wprowadzenie obsady zespołów ratowniczych bez lekarza. To z kolei jest odpowiedź na coraz większe problemy z zatrudnianiem lekarzy na dyżury w karetkach.

Karetka z lekarzem na pokładzie oznaczona jest symbolem „S”. Załogę „eski” tworzą lekarz i dwaj ratownicy medyczni. W powiecie oświęcimskim była do tej pory jedna taka karetka – w Oświęcimiu. Od kwietnia nie ma już żadnej. Wszystkie karetki na terenie powiatu oświęcimskiego są oznaczone symbolem „P”, w których jest co najmniej dwóch ratowników medycznych.

Specjalistyczna oświęcimska „S” została przekwalifikowana na karetkę podstawową („P”), opartą o ratowników medycznych.

Obecnie w powiecie oświęcimskim całodobowo dyżurują cztery zespoły ratownictwa medycznego (karetki typu „P”) - dwie w Oświęcimiu, jedna w Kętach, jedna Zatorze, a piąta karetka w Brzeszczach pełni dyżur w godzinach 7:00 i 23-00.

W sąsiednim w powiecie wadowickim również jest pięć karetek. Dwie całodobowe „P” w Andrychowie (do zeszłego roku Andrychów miał karetki "P" i "S", ale "eskę również zlikwidowano), jedna w Kalwarii Zebrzydowskiej, a dwie w Wadowicach (jedna „P” oraz jedna „S”, czyli z lekarzem”)

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy