reklama

Apel sanepidu: nie organizować przyjęć weselnych w powiatach wadowickim i suskim

, Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 16.07.2020 10:00,
Zdaniem służb sanitarnych, sytuacja jest niepokojąca.
Apel sanepidu: nie organizować przyjęć weselnych w powiatach wadowickim i suskim
Wojewódzki Inspektor Sanitarny rekomenduje nieorganizowanie wesel na terenie powiatów wadowickiego, suskiego i nowosądeckiego – taką informację przekazała wczoraj (15.07) Krystyna Kozik, szefowa wadowickiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. To pokłosie liczby zakażeń koronawirusem z Wuhan wśród mieszkańców tych trzech małopolskich powiatów, którzy w ostatnim czasie bawili się na przyjęciach weselnych. Podczas wideokonferencji z udziałem wicestarosty Beaty Smolec, przedstawicieli starostwa, wadowickiego szpitala oraz powiatowych służb: policji i straży pożarnej rozmawiano o sytuacji na naszym terenie.

Nie jest ona łatwa. W ostatnich dniach zakażenie koronawirsem stwierdzono u 22 mieszkańców powiatu wadowickiego. 12 z nich to uczestnicy wesela na terenie sąsiadującego powiatu suskiego. Z kolei sześć osób zakażonych to osoby mające kontakt z uczestnikami zabawy weselnej. Łącznie w tej chwili w powiecie wadowickim jest 35 aktywnych zakażeń SARS-CoV-2 (od początku pandemii na COVID-19 zachorowało łącznie 65 mieszkańców powiatu wadowickiego, z czego trzy osoby niestety zmarły).

Spośród osób obecnie przechodzących zakażenie, siedem zostało hospitalizowanych, jedna osoba jest w izolatorium, a 27 przebywa w izolacji domowej. W związku ze wzrostem liczby osób zakażonych, wzrosła także liczba mieszkańców powiatu przebywających w kwarantannie. Obecnie jest to aż 446 osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy gmin: Andrychów (91), Mucharz (92) i Wadowice (83).

Te dane nie napawają optymizmem, podobnie jak wspomniana wyżej rekomendacja Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca nieorganizowania wesel (pełna treść pisma w załączniku do tekstu).

Ale są i lepsze wiadomości. Po pierwsze, spora liczba osób na kwarantannie to dowód na to, że Sanepidowi sprawnie udaje się ustalić, z kim osoby zakażone miały kontakt. To oczywiście ma pomóc w zapobieżeniu rozprzestrzeniania się wirusa (dodajmy, że w ostatnich dniach pobrano także sporą liczbę wymazów do badań od mieszkańców powiatu).

Po drugie, stabilizuje się sytuacja w wadowickiej lecznicy. Przypomnijmy, że w związku ze stwierdzeniem zakażenia u dwóch pacjentów kilka dni temu zamknięto tam dwa oddziały: chirurgii i wewnętrzny pierwszy. Od osób, które miały kontakt z zakażonymi pacjentami pobrano próbki, wyniki na obecność koronawirusa były negatywne, ale badania zostaną jeszcze powtórzone.

Co dalej? Wszyscy uczestnicy wideokonferencji podkreślali, że bardzo ważne jest obecnie zgodne i sprawne – jak do tej pory – współdziałanie służb na terenie powiatu.

Ale jeszcze ważniejsza jest postawa nas wszystkich.

Trochę zapomnieliśmy, że mimo zniesienia części obostrzeń, pandemia trwa. Dlatego powtórzę apel, który kierował już do mieszkańców starosta Eugeniusz Kurdas: trzymajmy się obowiązujących w Polsce norm sanitarnych. Zasłaniajmy usta i nos, w sytuacjach, w których wymaga tego od nas prawo. Zachowujmy konieczne zasady higieny: jak najczęściej myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Trzymajmy się tych i innych reguł, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Postępujmy solidarnie tak, aby – na ile się da - chronić zdrowie swoje i innych – apeluje wicestarosta Beata Smolec.

źródło: Starostwo Powiatowe w Wadowicach, foto: pixabay


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Starybrat, 16.07.2020 13:27

@barte, niestety milczałeś, gdy były tłumy na wiecach wyborczych i to również Trzaskowskiego.