reklama
reklama

Zmarł pochodzący z Kęt biskup

MAGAZYN, Wiadomości, 11.01.2021 11:20, PG
W niedzielę (10.01.) w godzinach porannych w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze w wieku 88 lat zmarł pochodzący z Kęt bp Adam Dyczkowski. Jak przekazuje diecezja powodem były powikłania pocovidowe.
Zmarł pochodzący z Kęt biskup

-Ostatni raz mieliśmy przyjemność gościć ks. Biskupa na uroczystości z okazji jubileuszu 110-lecia istnienia naszej szkoły w 2017r. Mówił wtedy, że przyjechał do Kęt chyba po raz ostatni…Zapamiętamy go jako człowieka wielkiej klasy, skorego do żartów, pogodnego i z doskonałą pamięcią. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…- czytamy na facebookowej stronie Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. Dąbrowskiej w Kętach.

Śp. bp Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach w rodzinie Feliksa i Marii z d. Jurasz. Jego ojciec był nauczycielem matematyki w liceum ogólnokształcącym w Kętach. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. W 1952 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Kominka. W latach 1957-64 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbywał studia specjalistyczne, które uwieńczył uzyskaniem tytułu doktora w zakresie filozofii przyrody. Następnie pracował we Wrocławiu jako wikariusz parafii katedralnej, duszpasterz młodzieży akademickiej i inteligencji, a także wykładowca filozofii w seminarium duchownym.

21 września 1978 r. został mianowany biskupem pomocniczym we Wrocławiu. Święceń biskupich 26 listopada 1978 r. udzielił mu abp Henryk Gulbinowicz.

25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w nowo utworzonej diecezji legnickiej. 17 lipca 1993 r. otrzymał nominację na biskupa zielonogórsko-gorzowskiego. Po osiągnięciu 75. roku życia złożył rezygnację z urzędu. 29 grudnia 2007 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze.

Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry. Uniwersytet Zielonogórski wyróżnił go doktoratem honoris causa.

foto: diecezja zielonogórsko-gorzowska
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy