reklama

Z kamerą w renesansowym zamku [VIDEO]

, MAGAZYN, Wiadomości, 12.06.2021 20:00, PG / DK
Można tutaj zobaczyć skarby znalezione podczas budowy zbiornika Świnna Poręba.
Z kamerą w renesansowym zamku [VIDEO]

Odwiedziliśmy z kamerą muzeum w zamku w Suchej Beskidzkiej. Mieści się tam kilkadziesiąt tysięcy eksponatów, nie tylko z ziemi suskiej.

Szczególnie wyróżnia się wystawa archeologiczna z wykopaliskami znalezionymi na dnie Zbiornika Świnna Poręba. Niektóre pochodzą epoki żelaza, czyli tysiące lat przed naszą erą. Popularnością cieszy się też otwarta kilka dni temu wystawa kolejowa.

Warto wybrać się tam w wolnym czasie. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 - 15:20.

Zobaczcie nasz materiał:

Nazywany „małym Wawelem” zamek w Suchej Beskidzkiej obecnie jest siedzibą m.in. muzeum, Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii oraz hotelu i restauracji „Kasper Suski"

W grudniu 2018 roku zakończyła się 2,5 letnia rewitalizacja zespołu zamkowo – parkowego. Koszt remontu wyniósł 10,5 mln zł, z czego 6,4 mln zł gmina pozyskała dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego.

Początki suskiego zamku sięgają prawdopodobnie XVI wieku, kiedy to Kasper Suski postawił w tym miejscu kamienny dwór o charakterze obronnym. W 1608 roku zamek trafił w ręce Komorowskich. Pierwszy właściciel Piotr Komorowski rozbudował zamek w charakterystyczny trójskrzydłowy układ zachowany do dziś. Dalszej rozbudowy dokonała na początku XVIII w. Anna Wielopolska, dzięki której powstały dwie wieże i zmodernizowano wnętrze zamku. Wielopolscy byli właścicielami zamku w latach 1665–1843.

W 1843 oku zamek kupił Aleksander Branicki. Jego syn hrabia Władysław Branicki zdecydował się przeprowadzić generalną restaurację zamku pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego. Niestety w 1905 roku zamek został zniszczony przez pożar. Zamek został obudowany przez tego samego architekta.

W 1922 roku zamek trafił do rąk Tarnowskich, którzy zarządzali nim do wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny na zamku zorganizowano szpital dla żołnierzy. Obiekt zajęli Niemcy a potem wojska radzieckie. Bezcenne zbiory biblioteczno – muzealne zostały zrabowane lub zdewastowane.

Po wojnie zamek pełnił różne funkcje. Między innymi znajdowało się tam gimnazjum, liceum czy nawet fabryka mebli. Dopiero w 1975 roku otwarto tam filie muzeum wawelskiego. Od tego momentu, aż do 1991 trwała generalna restauracja i konserwacja obiektu, która została przerwana a nieużytkowane budynki zaczęły popadać w ruinę. W 1996 roku zamek przekazano miastu Sucha Beskidzka do użytkowania. Po wieloletnich staraniach władz, w 2016 roku, zespół zamkowo-parkowy od przedwojennych właścicieli zakupiło miasto Sucha Beskidzka.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 13.06.2021 13:38

Nawet jeśli się na czymś nie znamy, to drogą prostych porównań można dojść do ciekawych wniosków... Nie mam wiedzy o pałacu Bobrowskich, ale budowla nie wygląda na jakąś perłę architektury, raczej na bardzo zaniedbany budynek wymagający dużych nakładów na gruntowny remont. Natomiast odnośnie suskiego zamku to kilka informacji, może to zaciekawi kogoś... Faktycznie wiele osób uważa, go za jeden z piękniejszych polskich renesansowych zamków... Nie bez powodu też nadano mu nazwę "Mały Wawel", co ciekawe zamek w Żywcu też tak bywa nazywany... widać wiele miast chce mieć swój "Wawel". Swoją drogą przez pewien czas zamek przejęły właśnie Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu. Niestety ówczesny remont nie został wówczas zakończony, i od 1984 roku zamek niszczał w wyniku przerwanego bez zabezpieczeń remontu. Przez wiele lat władze Suchej Beskidzkiej starały się z licznymi perypetiami o przejęcie własności zamku. Dopiero w 2016 roku udało się po zakończonym postępowaniu sądowym ze spadkobiercami Tarnowskich wykupić gminie zamek. W zamku dzięki dużej powierzchni siedzibę ma: Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej wraz z Punktem Informacji Turystycznej działającym w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej, Miejski Ośrodek Kultury-Zamek wraz z Galerią Sztuki, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej, Łucznicze Towarzystwo Sportowe „Zamek Suski” oraz hotel i restauracja „Kasper Suski". Zamek ma 4.5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Piękny, również zabytkowy park przyzamkowy ma z kolei 4.5 hektara. Zapewniam, że warto z okazji jakiegoś chociażby koncertu organizowanego na placu zamkowym odwiedzić to miejsce. Może z okazji "Dni Ziemi Suskiej"? A jak się mają te cyfry, koszty, fakty do akcji "Spotkajmy się w pałacu" sygnowanej przez władze Andrychowa z burmistrzem Żakiem na czele. Myślę, że każdy może wyciągnąć własne wnioski... Miłej niedzieli. Pozdrawiam. Suszanin.

Archanioł Michał, 12.06.2021 21:15

Chodzi o to , że MY zapłaciliśmy 4,25 miliona za ten zrujnowany ( wcześniej inwestowany z naszych ( ciekawe ile już w niego włożyliśmy?), bo już by .... pałacyk spadkobiercą Bobrowskich.

Archanioł Michał, 12.06.2021 21:09

Ach ! Pomyłka. 4,25 miliona

Archanioł Michał, 12.06.2021 21:07

OBEJRZYJCIE! Przypatrzcie sie dobrze ! Za to COŚ i cudowny park mieszkańcy Suchej zapłacili Tarnowskim 5 mln. TAK TAK. 5 milionów. https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/samorzad-suchej-beskidzkiej-odkupil-zamek-od-rodziny-tarnowskich A my za tą ruinę obok kościoła 4,5 miliona. Bo Tomuś negocjował !