reklama
reklama

Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?

MAGAZYN, Wiadomości, 18.03.2021 12:00, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Porowatość włosów - czy to w ogóle istotne? Czy włosy niskoporowate aby na pewno są takie zdrowe, bezproblemowe i łatwe w pielęgnacji? O włosach niskoporowatych krąży wiele nieprawdziwych informacji.
Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?

Porowatość włosów - czy to w ogóle istotne? Czy włosy niskoporowate aby na pewno są takie zdrowe, bezproblemowe i łatwe w pielęgnacji? O włosach niskoporowatych krąży wiele nieprawdziwych informacji. Obalamy mity! Sprawdź, jaka jest prawda i co zrobić, aby Twoje niskoporowate włosy nie przetłuszczały się, nie łamały i wyglądały pięknie. Powiemy Ci, jak łatwo i skutecznie pielęgnować włosy o niskiej porowatości.

Czym jest porowatość włosów?

Włos w powiększeniu nie jest gładki, ale składa się z nachodzących na siebie łusek. Pod mikroskopem wygląda jak szyszka sosny lub świerku. Dla określenia porowatości włosów trzeba rozszyfrować sposób przylegania łusek, które mogą przylegać do siebie ściśle, albo rozchylać się w mniejszym lub większym stopniu.

Są trzy odmiany porowatości włosów: niska, średnia i wysoka. Od ich rodzaju zależy, jak powinna wyglądać później pielęgnacja włosów. Włosy niskoporowate mają łuski ściśle do siebie przylegające (gładkie w dotyku), średnioporowate są lekko rozchylone, a te o wysokiej porowatości – mocno rozchylone (najbardziej szorstkie).

Jak określić porowatość włosów?

Aby upewnić się, że masz włosy niskoporowate, wykonaj szybki test do określenia rodzaju włosów. Weź jeden ze swoich włosów (włosy powinny być czyste, najlepiej po myciu) i włóż do szklanki z wodą na 10 minut. Jeśli w tym czasie utrzyma się na powierzchni wody, oznacza że jest niskoporowaty. Jeśli częściowo zatonie – masz włosy średnioporowate, jeśli opadnie na dno – włosy wysokoporowate.

Główne cechy włosów niskoporowatych

Włosy wysokoporowate są niemalże synonimem włosów suchych i zniszczonych, a włosy niskoporowate uznaje się za najzdrowszy z trzech typów włosów, ponieważ łuski ściśle do siebie przylegają i wyglądają na lśniące. Jednak przekonanie, że włosy niskoporowate są zdrowe i nie trzeba o nie dbać może sprawić, że skutki zaniechań będą tragiczne. Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak może zaburzyć równowagę wodno-lipidową i mocno je osłabić, zaczną wypadać. Czym charakteryzują się włosy niskoporowate?

  • są gładkie i lśniące
  • są proste, nie kręcą się ani nie falują
  • są dosyć grube i sztywne
  • długo schną
  • trudno się je stylizuje, szybko wracają do pierwotnego stanu
  • są stosunkowo odporne na uszkodzenia i zabiegi fryzjerskie
  • nie mają tendencji do puszenia
  • często są oklapnięte, trudno je unieść u nasady, brak im objętości
  • mają skłonność do szybszego przetłuszczania i łupieżu
  • są narażone na przesuszanie zwłaszcza na końcach
  • łatwo je przeciążyć

Włosy niskoporowate - pielęgnacja

Trudno dbać i nawilżać włosy, których porowatość jest niska, ponieważ składniki kosmetyków nie wnikają tak łatwo do ich wnętrza, lecz osadzają się na powierzchni łuski i przeciążają lub nasilają przetłuszczanie włosa. Pielęgnacja włosów niskoporowatych polega na powstrzymaniu się od używania wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów.

W przeciwieństwie do suchych włosów wysokoporowatych, włosy niskoporowate są z natury zdrowe, gładkie i błyszczące. W ich przypadku ilość produktów do pielęgnacji nie przekłada się na dobrej jakości pielęgnację włosów. Mycie włosów powinno odbywać się przy użyciu lekkich szamponów, które mają krótki skład. I to główna zasada, jaką powinnaś się kierować: krótki skład, skuteczne składniki.

Kosmetyki do niskoporowatych włosów

Pielęgnacja włosów niskoporowatych nie jest łatwa, ale jest jak najbardziej możliwa i oczywiście - konieczna. Przede wszystkim musisz sprawdzać skład kosmetyków. Im więcej naturalnych składników, a mniej chemicznych (typu silikony) - tym lepiej. Poniżej przedstawiamy listę olejków i wyciągów, które niskoporowate włosy lubią najbardziej.

Czego unikać?

Możesz się zdziwić, ale jeśli posiadasz włosy o niskiej porowatości, to unikaj protein. Proteiny są zazwyczaj cennym komponentem w kosmetykach do włosów, jednak nie dotyczy to włosów niskoporowatych. Tutaj proteiny zadziałają odwrotnie: spowodują wysuszenie i łamliwość włosa!

Unikaj też silikonów, emolientów (lanolina, gliceryna) i obciążających środków do stylizacji typu żele, woski czy pasty modelujące. Po nich Twoje włosy z pewnością zamienią się w brzydkie strąki. Z kolei olejki o dużych cząstkach zawierające kwasy z grupy omega 3 i 6 nie będą w stanie wniknąć we włosy, a jedynie je oblepią i obciążą.

Jaki szampon do włosów niskoporowatych wybrać?

Szampon do włosów niskoporowatych powinien dobrze usuwać nadmiar sebum i zanieczyszczeń, które szybko gromadzą się na tego rodzaju włosach. Wbrew pozorom potraktowanie ich szamponem z SLS czy parabenami nie rozwiąże problemu, ale może podrażnić i nadmiernie przesuszyć skórę. Mycie silnymi detergentami to błąd! Skóra zacznie produkować więcej sebum, aby bronić się przed przesuszeniem, a końcówki włosów będą suche, rozdwojone i połamane.

Dlatego konieczne jest tutaj znalezienie złotego środka. A będą nim szampony skutecznie myjące, ale jednocześnie nieprzesuszające i niepodrażniające skalpu. Warto, aby zawierały panthenol, kwas mlekowy czy kwas hialuronowy. Powinien to być szampon, który reguluje pracę gruczołów łojowych, zawiera komponenty oczyszczające, ale i nawilżające. Nawilżanie jest bardzo ważne, nawet podczas mycia.

Jak odżywić włosy niskoporowate?

Czy zatem odżywianie włosów niskoporowatych to zadanie dla supermena? Niekoniecznie, możesz zrobić to łatwo z pomocą dobrych kosmetyków, najlepiej profesjonalnych marek, stosujących najlepsze i naturalne składniki. Balsamy i odżywki, od których uginają się półki w drogeriach czy marketach to niestety zazwyczaj kosmetyki, które w najlepszym wypadku przeciążą włosy, ale na pewno ich nie odżywią ani nie nawilżą. Rozpocznij więc poszukiwania od sklepów z profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi. Pamiętaj, że włosy niskoporowate lubią minimalizm w pielęgnacji, ale potrzebują również nawilżenia i detoksu. Możesz więc raz w tygodniu wesprzeć je maską z węglem czy glinką lub algami morskimi.

Jakie olejki i masła do włosów niskoporowatych są najlepsze?

Włosy niskoporowate kochają oleje i masła, których cząsteczki są małe. Dlaczego? Duże cząsteczki po prostu nie wnikną pod ciasno ułożone łuski. Mogą je więc tylko obciążyć, ale nie nawilżyć.

Lekkie olejki uregulują produkcję sebum i nie zanieczyszczą skóry głowy (unikniemy więc przetłuszczenia i łupieżu). Odżywią włosy i nawilżą, jednocześnie nie odbierając im lekkości. Jakie to olejki i masła? Poznaj naszą listę!

  • masło cupuacu
  • masło kakaowe
  • masło mango
  • masło murumuru
  • masło shea
  • olejek arganowy
  • olej babassu
  • olej kokosowy
  • olej lniany
  • olej palmowy
  • olej rycynowy
  • olejek słonecznikowy

Jakie wyciągi roślinne warto stosować?

Oprócz dobrze dobranego olejku i masła warto też sięgać po peelingi, hydrolaty czy wcierki, które zawierają substancje roślinne dobrane do pielęgnacji skóry głowy skłonnej do nadprodukcji sebum czy łojotoku. Wówczas poprawi się kondycja włosów niskoporowatych. Na jakie zioła i rośliny warto zwrócić uwagę?

  • Brzoza - wzmacnia włosy, jej liście odkażają, regulują pracę gruczołów łojowych, przez co ograniczają przetłuszczanie się włosów, zwalczają też łupież, hamują wypadanie włosów, łagodzą stany zapalne
  • Eukaliptus - zwalcza łupież, łagodzi świąd, reguluje wydzielanie sebum, przyspiesza regenerację, odświeża włosy
  • Łopian - poprawia kondycję i wygląd włosów, odżywia włosy, łagodzi łupież, oczyszcza oraz ogranicza ilość wypadających włosów
  • Mięta – odświeża, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, wspomaga wchłanianie składników odżywczych, ma działanie oczyszczające i antybakteryjne
  • Pokrzywa - hamuje wypadanie i przyspiesza wzrost włosów, zmniejsza przetłuszczanie oraz powstawanie łupieżu
  • Rozmaryn - zwiększa blask włosów, wygładza je, poprawia ukrwienie w skórze głowy, przyspiesza porost włosów, chroni przed łupieżem
  • Skrzyp polny - przeciwdziała łupieżowi, chroni przed zakażeniami skóry głowy oraz grzybicą, zapobiega nadmiernemu łojotokowi, zmniejsza łamliwość włosów,
  • Sosna syberyjska - doskonale oczyszcza skórę głowy, usuwa martwy naskórek i resztki kosmetyków, zapobiega łamliwości
  • Szałwia - pomaga zapobiegać wypadaniu włosów, ma działanie lekko ściągające, reguluje produkcję sebum, poprawia miękkość i elastyczność

Oczyszczanie i masaże

W pielęgnacji włosów o niskiej porowatości istotne jest dokładne oczyszczanie skóry głowy, np. raz w tygodniu. Dokładne, ale nie agresywne! Nadmierne zanieczyszczenia, łojotok, martwy naskórek – sprawiają, że cebulki włosów są słabe i włosy wypadają. Sięgaj więc po peelingi do skóry głowy, które mają w składzie specjalne enzymy oczyszczające i regulujące, wulkaniczne glinki czy też detoksykujący węgiel.

Zdrowa skóra głowy to podstawa pielęgnacji włosów. Aby skutecznie o nie zadbać, warto określić porowatość włosów. Jeśli więc masz włosy niskoporowate - pielęgnacja jest szalenie ważna! Nasz artykuł o tym, jak pielęgnować włosy, na pewno Ci się przyda. Posłuchaj naszych rad, a Twoje niskoporowate włosy będą odpowiednio zadbane i unikniesz ich wypadania.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy