reklama

Wątpliwości przy przetargu na szkolne obiady. Przetarg zostanie powtórzony?

, MAGAZYN, Wiadomości, 14.07.2016 10:25, (red)
Co roku warunki przetargu są identyczne, a raz firma z gminy Andrychów wygrywa, a innym razem w ogóle jest wykluczana z postępowania. Jak to możliwe? Jedna z firm zapowiada, że będzie walczyć o sprawiedliwość.
Wątpliwości przy przetargu na szkolne obiady. Przetarg zostanie powtórzony?

Chodzi o przetarg na świadczenie usług cateringowych, czyli dowóz obiadów, dla Zespołu Szkół Samorządowych w Roczynach. W tym roku do przetargu przystąpiły trzy firmy: Arkona z Inwałdu, Marwex z Andrychowa oraz Hutnik z Kęt. Wygrał kęcki Hutnik, który już w ostatnim roku zapewniał catering dla tej szkoły.


Oferty z gminy Andrychów przepadły, ale są wątpliwości...
Okazuje się, że kęcki Hutnik był jedyną firmą dopuszczoną do oceny oferty i wygrał przetarg. Firmy z gminy Andrychów - Marwex i Arkonę – wykluczono z przetargu. Dlaczego? Wojciech Łysoń, właściciel firmy Arkona, ma duże wątpliwości co do powodów.W przypadku jego firmy chodzi o jeden zapis w przetargu. Mianowicie, że wykonawca powinien „w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie wykonał co najmniej jedną usługę cateringową (przygotowywanie i transport ciepłego posiłku) trwającą co najmniej dwanaście miesięcy dla minimum 30 dzieci przedszkolnych i młodzieży szkolnej”.

 

 

Arkona nie spełnia tego warunku, ponieważ - jak się okazuje - wszystkie umowy na szkolny catering (a zapewnia go do wielu szkół w regionie) miała do tej pory zawarte na niepełny rok (np. od 2 stycznia do 22 grudnia). To logiczne. Wszak nikt nie dostarcza obiadów do szkoły 1 stycznia czy w święta. Ale interpretując zapis z przetargu w Roczynach umowa nie jest zawarta na cały rok, a na 355 dni. Dziwne?

 

Zresztą pytania przy okazji tego zapisu się mnożą. Skoro rok to 365 dni, to wspomniany zapis wskazuje na ciągłość trwania umowy. Pytanie zatem, która firma dostarcza posiłki do szkół w niedziele i święta? Jeśli nie dostarcza, to również nie spełnia warunku dostarczania posiłków przez 365 dni.

 

Co roku to samo, a tymczasem....

Sprawdziliśmy. Szkoła w Roczynach podobne przetargi ogłasza co roku. W poprzednich latach zapisy w specyfikacji były... identyczne.

 

I co? W 2014 roku Arkona (choć nie spełniała warunków – według tegorocznej interpretacji) została dopuszczona do przetargu w Roczynach i go wygrała (przedstawiła najlepszą ofertę). W 2015 roku Arkona również została dopuszczona do oceny ofert (wówczas Hutnik dał lepszą cenę). W 2016 roku, choć zasady były identyczne, Arkona nie została dopuszczona do oceny ofert – ponieważ nie spełniała wspomnianego warunku (przypomnijmy: w poprzednich latach również tego warunku nie spełniała).

 

Jak to możliwe? Skąd tak dziwna interpretacja po stronie komisji przetargowej? Czy to celowe działanie, aby wygrała dotychczasowa firma?
 

- Jesteśmy lokalną firmą, uważam że postąpiono po prostu nieuczciwie, odrzucając w tym roku naszą ofertę i nie dopuszczając jej do oceny. Zaproponowaliśmy w tym roku lepsze warunki – mówi nam Wojciech Łysoń.

 

Dodajmy, że Arkona dostarczała przez 3 lata posiłki do Roczyn i szkoła była zadowolona z świadczonych usług, co potwierdzają liczne referencje. Również to, że dzieci nie jedzą już posiłków z styropianowych pudełek a na talerzach jest zasługą Arkona Sp. z o.o.

 

Pani dyrektor nie dyskutuje przez media

O powody wykluczenia Arkony w przetargu pytaliśmy dyrektor szkoły, przewodniczącą komisji przetargowej – Magdalenę Kubalka-Pluta.

 

Pani dyrektor w korespondencji mailowej odpowiedziała nam najpierw zdawkowo, że „powodem wykluczenia wspomnianych firm było niespełnienie warunku opisanego w specyfikacji przetargu”.

 

To wiadomo. Dopytaliśmy dlaczego rok i dwa lata temu ta sama firma nie została wykluczona z przetargu (jak to miało miejsce w tym roku) i została wtedy dopuszczona do fazy oceny ofert, chociaż zapis w specyfikacji przetargu był podobny?

 

- Niestety nie mogę ustosunkować się do pytania, gdyż nie mam przed sobą dokumentacji przetargowej z lat poprzednich. Z całym szacunkiem do redakcji mamnewsa.pl i sympatii do portalu pragnę zauważyć iż prowadzenie dyskusji pomiędzy zamawiającym a firmą Arkona za pośrednictwem portalu nie jest dobrym sposobem na rozwiązanie wątpliwości firmy i nie wnosi nic w rzeczonej sprawie. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, każdy wykonawca może korzystać z przewidzianych procedur na poszczególnych etapach przetargu zawartych w ustawie, zarówno w czasie składania ofert, jak również po ogłoszeniu wyboru – czytamy w mailu od dyrektor szkoły w Roczynach.

 

Ciąg dalszy nastąpi?

Taka dyskusja pomiędzy zamawiającym, czyli szkołą, a firmą Arkona z pewnością będzie prowadzona, gdyż Wojciech Łysoń zapowiada, że na pewno w tej sprawy nie zostawi.

- Gdybyśmy przegrali ceną, tak jak rok temu to byłoby wszystko w porządku. Ale teraz nawet nas nie dopuszczono do fazy oceny oferty. Przyczyna tego jest mocno wątpliwa i dla mnie nieprzejrzysta. Przecież nie może być tak, że komisja przetargowa interpretuje sobie przepisy jak jej się podoba. Chodzi o zasady i tylko tyle – komentuje właściciel firmy Arkona.

 

Niewykluczone, że przetarg trzeba będzie powtórzyć. Uwagi co do tego przetargu skierowane zostaną do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

maria, 17.07.2016 13:00

maksymilian jesteś tępy i przypominasz wiejskiego przygłupa po dyskusji zegnam cię pajacu.

Maksymilian, 17.07.2016 10:18

maria; orange;wasze wpisy to wasz "obraz"

orange, 16.07.2016 23:29

kalafior = maksymilian dwa pajace w jednym

kalafior, 16.07.2016 23:16

maria=orange Idz "babo"lepiej już spać i nie grzesz więcej.

orange, 16.07.2016 22:56

Maksymilian, 2016-07-16 17:10:55 maria;z jakości twoich wpisów wynika mizeria. maksymilian maria ma rację jesteś naprawdę tępy nic sobą nie reprezentujesz a chcesz pouczać innych. podtrzymuje jesteś ZEREM i musisz się z tym pogodzić trudno. zero to zero.

maria, 16.07.2016 17:57

maksymilian, pisałam już że jesteś ZEREM i spadaj pajacu.

Maksymilian, 16.07.2016 16:10

maria;z jakości twoich wpisów wynika mizeria.

maria, 16.07.2016 14:57

Maksymilian i kalafior dajcie sobie spokój nie mam zamiaru z Wami dyskutować za niski poziom pa.

Maksymilian, 16.07.2016 14:43

Przypuszczam że nie w Andrychowie.

kalafior, 16.07.2016 12:10

Uważam dokładnie tak samo jak Pan Maksymilian.Zastanawiam się gdzie taka "baba "się wychowywała?

Maksymilian, 16.07.2016 11:44

Wielkim trutniem i czyniącym zło jesteś ty.Twoja arogancja przekracza wszelkie granice.

maria, 16.07.2016 10:03

Maksymilian pisz co chcesz ale zastanów się I napisz mi konkretnie co to znaczy JA DO ŻAKOLANDII NIE MAM ZAUFANIA wiesz co poczytałam Twoje komentarze i stwierdziłam że takie ciche trutnie jak Ty to jest wielkie zło dla Andrychowa zazdrościsz że ktoś sobie tak świetnie radzi i dla Ciebie najważniesze jest aby dołożyć sprytnie i obrazić kogoś. Mnie zależy na Andrychowie i dlatego moje komentarze są ostre zło trzeba tępić. Dobrym słowem nic w Andrychowie nie załatwi pozdrawiam Cię i zajmij się tym aby pożyczkodawcy przestali naklejać po rynnach i słupach swych kartek to jest dbanie o Andrychów.dodam tylko że jak zobaczę takiego kogoś co nakleja na rynnie lub słupie kartkę to taki ktoś dostanie w pysk dość tej samowolki i zaśmiecania Andrychowa.

Maksymilian, 15.07.2016 16:52

maria;po pierwsze to nie proponuję nikogo.Po drugie nikomu nie ubliżam.Ani jedna ani druga insynuacja z twojej strony pod moim adresem nie wynika z mojego komentarza. Tylko ciebie zależy "na Andrychowie",ale ja uważam uważam że nie.

maria, 15.07.2016 14:32

Maksymilian myślę że tak dyskretnie proponujesz aby to zakonnice gotowały tak???a ja mam zaufanie do żakolanii i miasto Andrychów jest coraz piękniejsze ale wiadomo nie wszystkim zależy na Andrychowie ważniejsza jest wojna i ubliżanie.

Maksymilian, 15.07.2016 08:02

awea;jak są znamiona korupcji to jest to uzasadnione.Ja do żakolandii nie mam zaufania.

awea, 14.07.2016 17:34

Pisiory zaraz tu naślą CBea,ABWu i wszystkich świętych szydłowcowej maciera i reszty pisowskich kolesi.oni tylko czekają na pretekst a sądy mają podporządkowane i już zawłaszczone więc na uczciwe postępowania nie ma co liczyć

ciekawski, 14.07.2016 17:10

Po 1. Rafi ma rację- oskarżenia Adambas7 i (dodam) Sprawiedliwość są bardzo poważne więc lepiej uważać. Po 2. Nazwisko Łysoń zawsze elektryzowało i tak też dalej będzie. Jedzenie nie mogło być złe, skoro sama Pani dyr. wystawiła pozytywne referencje- nie musiała. Po 3. Kalafior- w przetargu jakość i smak nie ma znaczenia. Myślę, że obydwie firmy mają dobre jedzenie. Przeczytaj artykuł- chodzi o widzi misie Pani Dyrektor z Roczyn Po 4. Przetarg zrobiony, firma która miała wygrać wygrała, i cisza na sali. Pogratulować pani dyrektor i burmistrzowi

Sprawiedliwosc, 14.07.2016 13:55

Po pierwsze stołówki w Roczynach nie ma bo katering jest bardziej opłacalny niż budowa stołówki i zatrudnianie ludzi na etat . Po drugie p Łysń ma swoje brudy za pazurami ! , najlepiej wiedzą pracownicy . Po trzecie dyrektorka z Roczyn to kula u nogi w Roczynach Po czwarte rodzice sami sobie są winni takiego dyrektora ! Mieli dobrze to przedobrzyli .

kalafior, 14.07.2016 11:57

Ja myślę ze wygrała jakość i smak jedzenia ,wg mojej oceny .

rafi, 14.07.2016 10:51

Komentarz usunięty przez autora.

adambas7, 14.07.2016 10:44

Witam serdecznie P. Łysoń zapomniał dodać iż jakość posiłków które dostarczał w poprzednich latach była z tego co wiem wątpliwa (ciągłe skargi) znajomej dziecko wiecznie narzekało na obiady...radze zainteresować się swoim ''Imperium'' bo z tego co wiem nie wszystko jest takie piękne jak by się wydawało

Probyme, 14.07.2016 10:08

żyjemy w chorym systemie w którzy urzędnicy nie mają w ogóle odpowiedzialności a publiczne pieniądze wydaje się bardzo łatwo

BRUNECIK, 14.07.2016 10:08

Proponuję powołać Komisję Śledczą bo to teraz w RP jest na topie!