W tężni solankowej można zażywać inhalacji solankowych, które pomagają między innymi w przypadku problemów związanych z drogami oddechowymi.
Do końca lipca w Zatorze ma powstać nowa atrakcja dla mieszkańców. W tym tygodniu przekazany został plac budowy pod budowę tężni solankowej. Ma ona powstać przy ul. Juliusza Słowackiego w Zatorze.
Inwestycja będzie realizowana przez firmę Techniczna Obsługa Inwestycji Sarkowicz Paweł Sarkowicz.
Władze Zatora informują, że w ramach zdania będzie wykonane m.in.:
- 2 segmenty tężni solankowej z gradiernią wypełnioną tarniną oraz ażurową konstrukcją stref inhalacyjnych (pergoli),
- infrastruktura techniczna i technologiczna obiektu (w tym: instalację wodno- kanalizacyjną, instalację elektroenergetyczną zasilającą obiekt, montaż komory technologicznej, podziemnego zbiornika na solankę oraz zbiornika retencyjnego),
- nawierzchnie utwardzone wokół tężni solankowej,
- montaż elementów małej architektury (m.in. ławek, koszy na śmieci, leżaków, tablicy identyfikacyjnej itp.),
- montaż oświetlenia iluminacyjnego obiektu.
Wartość robót: 1.396.142,41 zł brutto. Dotacja na ten cel (w wysokości 90%) pochodzi z rządowego programu Polski Ład.
Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Swoje działanie zawdzięcza solankom (naturalne wody mineralne z dużą ilością jonów sodowych). Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny.
W tężni solankowej można zażywać inhalacji solankowych, które pomagają między innymi w przypadku problemów związanych z drogami oddechowymi. Aby osiągnąć odpowiednie działanie, w pobliżu tężni należy przebywać minimum 30 minut. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę.
na zdjęciu: tężnia solankowa w Wadowicach
Brak komentarzy