reklama

W szkołach zaczyna brakować nauczycieli

MAGAZYN, Wiadomości, 17.08.2021 20:30, DK
Będzie kolejny kryzys w oświacie?
W szkołach zaczyna brakować nauczycieli

Od kilku lat zauważalna jest olbrzymia luka na rynku pracy, która najpewniej nie zostanie wypełniona. Chodzi o nauczycieli. Młodzi ludzie nie są zainteresowani pedagogiką. Szkoła nie jest dla nich miejscem atrakcyjnym pod względem prestiżu i zarobków.

Brakuje anglistów, informatyków, fizyków, chemików. W szkołach branżowych problem jest ze specjalistami z dziedzin mechaniki, budowlanki czy gastronomii. Pandemia oraz niedawna reforma edukacji pogłębiły kryzys na rynku.

- Mamy nauczycieli, którzy pracują na cały etat w innej szkole, a u nas na pół. Bardzo brakuje nauczycieli zawodowych. Z roku na rok zauważalny jest spadek zainteresowania nauczaniem wśród młodych. Ostatnio przez miesiąc poszukiwaliśmy nauczyciela fizyki, w końcu się udało ale po raz kolejny wziął jedynie pół etatu. Reforma edukacji sprawiła, iż podstawa programowa wróciła do 4 letniego liceum i 5 letniego technikum a w szkołach podstawowych nauczyciele mają po „półtorej” rocznika w klasie 7 i 8, dlatego też jest więcej godzin. Nauczyciele są przemęczeni a braki kadrowe są coraz bardziej zauważalne. Dodatkowo optymizmem nie napawa fakt, że Ministerstwo chce wprowadzić dodatkowe 2 godziny historii najnowszej. Młodzi ludzie nie chcą przychodzić do szkoły, pensja nauczyciela stażysty to 2900 zł brutto a najniższa krajowa to 2800 zł brutto. Przychodzą więc głównie idealiści, ponieważ szkoła nie jest miejscem atrakcyjnym finansowo.

- mówi nam jeden z dyrektorów szkół w regionie:

A inny dyrektor dodaje: - Mamy wielu nauczycieli 50+, nie ma nauczycieli młodych. Uczniowie nie idą na pedagogikę, a w perspektywie najbliższych 5 czy 6 lat, nie będzie miał kto uczyć. Nauczyciele łączą etaty z powodu braków kadrowych a im więcej godzin, tym gorsza jakość pracy i wydajność.

I tak w samym Andrychowie, jak czytamy na stronie kuratorium.krakow.pl, brakuje nauczycieli matematyki, fizyki z astronomią, historii a nawet religii.

W Wadowicach „na już” szkoły potrzebują 3 matematyków a lista wakatów jest długa - od nauczyciela muzyki po wychowawcę przedszkolnego.

Na 213 ofert pracy na stronie Urzędu Pracy Wadowice, 17 skierowanych jest do nauczycieli

Natomiast na stronie kuratorium.krakow.pl ilość ofert pracy w regionie (wyłączając wsie) wygląda następująco:

Andrychów – 6

Wadowice – 16

Kęty – 8

Zator – 6

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ƅarte, 19.08.2021 19:37

Nauczyciel to brakuje od kilkudziesięciu lat, za to osób pracujących jako nauczyciel jest za dużo.

Bolek, 19.08.2021 18:33

Za taka kasę to niech sobie rodzice uczą w domu,jaki młody im przyjdzie do szkoły za 2 tys.Ja bym nie poszedł.

Archanioł Michał, 17.08.2021 21:22

M.in efekt "szkoły dla rodzica". Dodam dla ścisłości, choć zainteresowani to wiedzą ROSZCZENIOWEGO RODZICA . " Boże chroń mnie od rodzica z uczniem sobie poradzę" ;) Pozdro dla nauczycieli.