reklama

W Małopolsce cały czas tylko jeden przypadek zarażenia koronawirusem

, MAGAZYN, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 15.03.2020 19:00, red
Dane z niedzieli wieczorem.
W Małopolsce cały czas tylko jeden przypadek zarażenia koronawirusem
Według najnowszych danych (niedziela wieczorem) w Polsce stwierdzono do tej pory 125 przypadków zarażenia koronawirusem, a trzy osoby zmarły.

Jak sytuacja wygląda w Małopolsce? W województwie stwierdzono jeden przypadek. 33 osoby są hospitalizowane, 325 objęte kwarantanną, a 342 objęte nadzorem epidemiologicznym.


W specjalnym komunikacie Małopolski Urząd Wojewódzki dementuje nieprawdziwe informacje, jakie pojawiają się w mediach społecznośckiowych, a także plotki jakie pojawiają się "na ulicy".

"Przykład pierwszy. Od jednej z redakcji otrzymujemy informację, jakoby w pewnej małopolskiej miejscowości stały zasieki, a miejscowość ta została odizolowana od reszty świata. Tę informację redakcja miała otrzymać od swojego czytelnika. Żadna ze służb nie uruchomiła jednak opisanych działań. W teren zostaje wysłany patrol Policji. Zgłoszenie okazuje się fałszywe.

Przykład drugi. W jednej z małopolskich miejscowości z SOR-u ucieka pacjent, u którego lekarz podejrzewa zakażenie koronawirusem. SOR oczywiście musi zostać zdezynfekowany, a grupa osób z tzw. kontaktu zostaje objęta kwarantanną. Pacjent przekracza granicę, Policja poszukuje go, a informację o jego zachowaniu przekazuje do służb drugiego kraju, gdzie zostaje on zlokalizowany i poddany kwarantannie.

Przykład trzeci. Na jednym z SOR-ów pacjent czekający na swoją kolej, podaje informację, że podejrzewa u siebie koronawirusa, bo „w ostatnim czasie był we Włoszech”. W toku wywiadu epidemicznego i medycznego okazuje się, że nie był… Ale nie chciało mu się czekać w kolejce…

Każdy z tych przykładów ma wspólny mianownik: odpowiedzialność. A dokładniej – jej brak.

To nie jest jednak tak, że tego typu działania są tylko aktem nierozwagi, bezmyślności czy głupim żartem. Zwracamy uwagę, że w każdym z tych przypadków możemy mieć również do czynienia z naruszeniem prawa. Nie można niepotrzebnie nikogo narażać, jeśli lekarze stwierdzą u kogoś podejrzenie choroby zakaźnej (może to naruszać przepisy art. 116 kodeksu wykroczeń, art. 161 czy 165 kodeksu karnego). I nie można składać fałszywych zawiadomień czy publikować fake newsów o zagrożeniu (art. 224a kodeksu karnego)"

- czytamy w informacji z Urzędu Wojewódzkiego


Sytuacja w Małopolsce
Zobacz także:

inne informacje z regionu w sprawie zagrożenia koronawirusem: www.mamnewsa.pl/koronawirus-wiadomosci


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 16.03.2020 08:39

@stachurski300 - tak, to jest coś pięknego... mogłoby tak zostać, jak chodzi o mnie

stachurski300, 16.03.2020 02:52

godzina 2.00 5 samolotów nad polską ,coś pięknego

Zakolog, 15.03.2020 21:48

Małe sprostowanie – stan na niedzielę 18,30 oznacza tylko tyle, iż odczytano materiał pobrany w czwartek, no może w piątek, czyli jest to obraz z tych dni. Do tego należy dodać takie przypadki, jak źle pobrane próbki, źle zabezpieczone i źle transportowane. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że laboratoria biologi molekularnej są wstanie natychmiast przebadać tysiące pobranych próbek z całej Polski. Dlatego nadal siedzimy w domach i już !