reklama

W aptekach i hurtowniach nadal dramatyczne braki szczepionek przeciwko grypie

MAGAZYN, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 26.10.2020 16:50, PG
Jak mówią lokalni farmaceuci, dwie sztuki szczepionek na tydzień to kropla w morzu potrzeb
W aptekach i hurtowniach nadal dramatyczne braki szczepionek przeciwko grypie

W tym rok szczepionki przeciwko grypie trafiły na listę leków refundowanych. Zainteresowanie jest ogromne, gdyż już od wakacji eksperci i ministerstwo zdrowia zachęcali do prewencyjnych szczepień. Dlaczego? Z koronawirusem grypa nie ma nic wspólnego, ale szczepionka ma za zadanie zapobiec nałożeniu się na siebie tych dwóch chorób.

Bezpłatna szczepionka na grypę VaxigripTetra przeznaczona jest dla osób po 75. roku życia. Częściowa refundacja szczepionki obowiązuje osoby po 65. roku życia (cena około 23 zł). W podobnej cenie obowiązuje częściowa refundacja szczepionki na grypę Influvac Tetra dla osób dorosłych (od 18. do 65. r.ż) zakwalifikowanych przez lekarza do grupy zwiększonego ryzyka powikłań pogrypowych.

Częściowa refundacja donosowej szczepionki na grypę Fuenz Tetra (tutaj koszt około 50 zł) obowiązuje dzieci od trzech do pięciu lat.

Bez refundacji cena szczepionki dla osoby dorosłej wynosi około 40/50 zł a dla dziecka około 90/100 zł.

Jednak w tym roku, to nie cena jest tutaj problemem, ale dostępność. Hurtownie farmaceutyczne a tym samym apteki odnotowują dramatyczne braki w dostępie szczepionek. Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki w Sejmie zapowiedział, że zamówiono 3 mln szczepionek. Dodatkowo mają być one bezpłatne dla seniorów. Póki co szczepionek nie ma, a rząd dostawy obiecywał je już od września.

Ponad miesiąc temu, kiedy sprawdzaliśmy dostępność szczepionek w lokalnych aptekach. Nie było ich nigdzie. Obiecywano farmaceutom, że w połowie października magazyny w hurtowniach się zapełnią. Nic bardziej mylnego. W Andrychowie i okolicznych miastach nadal nie można dostać nigdzie szczepionki. Aptekarze relacjonują, że przychodzą dwie lub kilka sztuk na tydzień, co jest kroplą w morzu potrzeb. W jednej z aptek na liście oczekujących czeka 200 osób, do której już nie można się dopisywać!

Na stronie stronie ktomalek.pl można sprawdzać dostępność leków w aptekach. Zgodnie z podanymi tam danymi, najbliżej dostępna szczepionka dla dorosłych znajduje się w aptece w Żywcu, z kolei dla dzieci - w aptece oddalonej ponad 100 km od Andrychowa .

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy