reklama

Uwaga na niedźwiedzia!

, MAGAZYN, Wiadomości, 03.11.2018 18:35, DK
Ponownie pojawił się w okolicach Andrychowa.
Uwaga na niedźwiedzia!

Wielkimi krokami zbliża się kalendarzowa zima. Niedźwiedzie, które przygotowują sobie legowisko na zimę tzw gawrę, przebywają w niej od końca listopada do końca lutego. Aby przetrwać taki długi okres odizolowania, niedźwiedzie muszą zwiększyć ilość tkanki tłuszczowej. Powoduje to czasami sytuacje, że poszukując pokarmu, zbliża się do domostw, zabudowań, śmietników.

We wtorek (30.10) na fotopułapce Nadleśnictwa Andrychów uwieczniono niedźwiedzia brunatnego w lasie w okolicy Rzyk Jagódek. Jest to najprawdopodobniej ten sam osobnik o którym pisaliśmy pod koniec września.

Niedźwiedź unika spotkania z ludźmi. Trzeba jednak zachować ostrożność. Spacerując po lesie, najlepiej rozmawiać - zwierzę potrafi usłyszeć głos człowieka nawet z 2 kilometrów i raczej unika spotkania z człowiekiem.

Niedźwiedzie są wszystkożerne, zjadają ryby, gryzonie, ptaki, owoce, nasiona a nawet dżdżownice czy ślimaki.

Jednak zdarzają się sytuacje ekstremalne, kiedy to z braku produktów naturalnych, może zbliżać się do domostw i atakować bydło, drób itp. Gdy zauważymy niedźwiedzia należy spokojnie oddalić się. Pod żadnym pozorem nie wolno iść w jego stronę. Trzeba pamiętać, że niedźwiedź też boi się człowieka i najczęściej schodzi nam z drogi.

Jak się okazuje, nie jest to jedyny drapieżnik w okolicznych lasach. Myśliwi relacjonują, że często widzą ślady wilków i jak wynika z ich statystyk, w naszym regionie może być nawet 5 wilków. Jak informuje Nadleśnictwo Andrychów,

W sytuacji bezpośredniej konfrontacji, kiedy widzimy dzikie zwierze w odległości kilkudziesięciu metrów, Należy położyć się na ziemi, najlepiej w pozycji embrionalnej, chroniąc kark.Nie zdejmujmy plecaka, który będzie osłoną dla naszych pleców. Jest spora szansa, że niedźwiedź obwącha nas i straci zainteresowanie zwiniętym w kłębek obiektem. Jeżeli niedźwiedź zaatakuje bezpośrednio najlepiej podjąć ucieczkę, rzucając w jego kierunku element ubrania, zwierze zajmie się przez chwilę porzuconą odzieżą i powinien odpuścić pościg.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kalafior, 04.11.2018 14:35

@aleocochodzi Szczepiłam dzieci tą szczepionką i żadnych powikłań po niej nie było.

kaja, 04.11.2018 10:03

Do "Aleocochodzi" po pierwsze nie rozumiem co szczepionki mają wspólnego z niedźwiedziem, może niedźwiedź te szczepionki roznosi?? A po drugie najbardziej mnie śmieszy jak ludzie powtarzają opinie innych a sami nie mają pojęcia w temacie. Zapytaj dziś ludzi, którzy chorują na odrę co myślą o szczepionkach.

aleocochodzi, 03.11.2018 21:27

Uwaga na szczepionkę MMR (odra, świnka, różyczka) powodującą autyzm i inne powikłania. Trwa nagonka medialna żeby wmówić ludziom epidemię. Chrońcie swoje dzieci!

starymoher, 03.11.2018 20:59

Już wieszcz Mickiewicz radził żeby takim przypadku zes..ć się do gaci.Smród odstraszy jako że ,,niedzwiedz mięs nieświeżych nie je".