reklama
reklama

Upamiętnili 76. rocznicę wyzwolenia Andrychowa [FOTO]

MAGAZYN, Wiadomości, 27.01.2021 14:00, PG
Działacze lewicy wraz z władzami Andrychowa złożyli kwiaty pod pomnikiem na Rynku oraz w miejscu, gdzie kiedyś stała spalona przez hitlerowców Synagoga.

Upamiętnili 76. rocznicę wyzwolenia Andrychowa [FOTO]

Andrychów został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku po dokładnie 5 latach, 4 miesiącach, 3 tygodniach i 2 dniach okupacji niemieckiej. Z kronikarskich opisów wydarzeń z 1945 roku wiadomo, że z jednej strony wśród mieszkańców panowała radość z zakończenia okupacji.

Z drugiej jednak – żołnierze radzieccy, wzbudzali swoim zachowaniem lęk i nieufność wśród mieszkańców Te podejrzenia okazały się słuszne, bowiem - jak wiadomo – wyzwolenie spod okupanta hitlerowskiego prawdziwej wolności Polsce nie przyniosło.

W dniu wyzwolenia z budynku magistratu w Andrychowie zdjęto niemieckie flagi ze swastyką. Wywieszono nowe - czerwone sztandary z sierpem i młotem. O zawieszeniu flagi biało-czerwonej nie było mowy....

Jak co roku, rocznica ta upamiętniana jest w Andrychowie. Po południu przedstawiciele władz miasta, Rady Miejskiej, andrychowskiej lewicy, Rady Miejskiej Seniorów, Stowarzyszenia "Witalność" złożyli kwiaty przed obeliskiem na rynku i pod tablicą przy ul. Legionów, upamiętniającą spalenie przez hitlerowców stojącej tam kiedyś Synagogi.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 27.01.2021 22:18

@jaskinek należy pisać TAK TAK NIE NIE : najeźdźcy po wyzwoleniu więźniów zamienili obóz w Auschwitz w obóz tylko dla Polaków. A kroniki historyczne mówią wyraźnie, że mieszkańcy szybko zrozumieli , że są pod nową okupacją. Gwałty, morderstwa, grabieże. Tekstu powyżej nie skomentuje bo mnie wytną.

jaskinek, 27.01.2021 21:41

To więźniowie zostali wyzwoleni.Doczytaj co czerwona zaraza zrobiła z obozem... .Podpowiem tyle że nie założyli sanatorium... . ps.Nie rozumiem dzielenia Polaków na ,, pisiorów"i ,,platformersów"!Są jeszcze ludzie mający swoje poglądy niezależne o TVP i TVN!

jaskinek, 27.01.2021 21:38

To więźniowie zostali wyzwoleni.Doczytaj co czerwona zaraza zrobiła z obozem... .Podpowiem tyle że nie założyli sanatorium... . ps.Nie rozumiem dzielenia Polaków na ,, pisiorów"i ,,platformersów"!Są jeszcze ludzie mający swoje poglądy niezależne o TVP i TVN!

zandrychowa, 27.01.2021 20:19

Ej pisiorki skoro Auschwitz zostało wyzwolone to i Andrychów też

jaskinek, 27.01.2021 16:54

Miałem w tym roku ,,olać"ten jawny brak podstawowej wiedzy pana(towarzyszą)redaktora.Ale niestety,wobec ignorancji w/w nie mogę pozostać obojętny... .Jeszcze raz,z całą stanowczością żądam pisania prawdziwej historii naszego narodu.Protestuje przeciwko określeniu,,wyzwolenie"!To tak jakbym 1 września świętował wyzwalanie Polski przez niemieckich(i nie tylko ) żołdaków!!!Polecam udać się do najbliższej księgarni lub biblioteki i zaglądnąć do podręcznika nauki historii (tego po 1989). ps.nie należę do PiS:)

kamieni.kupa, 27.01.2021 15:46

Sowieccy okupanci świętują przejęcie Andrychowa z rąk niemieckich okupantów. Na szczęście widać jak z roku na rok ta grupka jest coraz mniej liczna.