reklama

Upamiętnili 76. rocznicę wyzwolenia Andrychowa [FOTO]

MAGAZYN, Wiadomości, 27.01.2021 14:00, PG
Działacze lewicy wraz z władzami Andrychowa złożyli kwiaty pod pomnikiem na Rynku oraz w miejscu, gdzie kiedyś stała spalona przez hitlerowców Synagoga.

Upamiętnili 76. rocznicę wyzwolenia Andrychowa [FOTO]

Andrychów został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku po dokładnie 5 latach, 4 miesiącach, 3 tygodniach i 2 dniach okupacji niemieckiej. Z kronikarskich opisów wydarzeń z 1945 roku wiadomo, że z jednej strony wśród mieszkańców panowała radość z zakończenia okupacji.

Z drugiej jednak – żołnierze radzieccy, wzbudzali swoim zachowaniem lęk i nieufność wśród mieszkańców Te podejrzenia okazały się słuszne, bowiem - jak wiadomo – wyzwolenie spod okupanta hitlerowskiego prawdziwej wolności Polsce nie przyniosło.

W dniu wyzwolenia z budynku magistratu w Andrychowie zdjęto niemieckie flagi ze swastyką. Wywieszono nowe - czerwone sztandary z sierpem i młotem. O zawieszeniu flagi biało-czerwonej nie było mowy....

Jak co roku, rocznica ta upamiętniana jest w Andrychowie. Po południu przedstawiciele władz miasta, Rady Miejskiej, andrychowskiej lewicy, Rady Miejskiej Seniorów, Stowarzyszenia "Witalność" złożyli kwiaty przed obeliskiem na rynku i pod tablicą przy ul. Legionów, upamiętniającą spalenie przez hitlerowców stojącej tam kiedyś Synagogi.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 27.01.2021 22:18

@jaskinek należy pisać TAK TAK NIE NIE : najeźdźcy po wyzwoleniu więźniów zamienili obóz w Auschwitz w obóz tylko dla Polaków. A kroniki historyczne mówią wyraźnie, że mieszkańcy szybko zrozumieli , że są pod nową okupacją. Gwałty, morderstwa, grabieże. Tekstu powyżej nie skomentuje bo mnie wytną.

jaskinek, 27.01.2021 21:41

To więźniowie zostali wyzwoleni.Doczytaj co czerwona zaraza zrobiła z obozem... .Podpowiem tyle że nie założyli sanatorium... . ps.Nie rozumiem dzielenia Polaków na ,, pisiorów"i ,,platformersów"!Są jeszcze ludzie mający swoje poglądy niezależne o TVP i TVN!

jaskinek, 27.01.2021 21:38

To więźniowie zostali wyzwoleni.Doczytaj co czerwona zaraza zrobiła z obozem... .Podpowiem tyle że nie założyli sanatorium... . ps.Nie rozumiem dzielenia Polaków na ,, pisiorów"i ,,platformersów"!Są jeszcze ludzie mający swoje poglądy niezależne o TVP i TVN!

zandrychowa, 27.01.2021 20:19

Ej pisiorki skoro Auschwitz zostało wyzwolone to i Andrychów też

jaskinek, 27.01.2021 16:54

Miałem w tym roku ,,olać"ten jawny brak podstawowej wiedzy pana(towarzyszą)redaktora.Ale niestety,wobec ignorancji w/w nie mogę pozostać obojętny... .Jeszcze raz,z całą stanowczością żądam pisania prawdziwej historii naszego narodu.Protestuje przeciwko określeniu,,wyzwolenie"!To tak jakbym 1 września świętował wyzwalanie Polski przez niemieckich(i nie tylko ) żołdaków!!!Polecam udać się do najbliższej księgarni lub biblioteki i zaglądnąć do podręcznika nauki historii (tego po 1989). ps.nie należę do PiS:)

kamieni.kupa, 27.01.2021 15:46

Sowieccy okupanci świętują przejęcie Andrychowa z rąk niemieckich okupantów. Na szczęście widać jak z roku na rok ta grupka jest coraz mniej liczna.