reklama
reklama

Uczniowie podstawówki mają czworonożnego towarzysza na lekcjach

MAGAZYN, Wiadomości, 17.02.2023 17:40, eł

Nieczęsto zdarza, by pies chodził do szkoły i robił to za aprobatą nauczycieli oraz dyrekcji. Tam tak jest.

Uczniowie podstawówki mają czworonożnego towarzysza na lekcjach

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach zawsze znana była jako miejsce, gdzie realizowane są niestandardowe pomysły. W ramach jednego z projektów uczniom niektórych klas towarzyszy w czasie wybranych lekcji labrador Wally. Obecność psa ma na nich zbawienne działanie – jednym pomaga się otworzyć, innym wyciszyć, a wszystkich mobilizuje do większej aktywności.

Pies Wally, jak zapewnia nauczycielka biologii w SP nr 2 Monika Kojder, jest od dwóch lat członkiem jej rodziny. A od kilku miesięcy należy także do społeczności szkolnej. Od września raz w tygodniu przychodzi do podstawówki, gdzie towarzyszy uczniom podczas lekcji przyrody lub biologii, a także godzin wychowawczych, wycieczek szkolnych oraz zajęć świetlicowych.

- Gdy Wally z nami zamieszkał i zaczęłam czytać o tej rasie, to okazało się, że – jak podaje każda literatura na ten temat – są to psy bardzo kontaktowne, przyjazne dzieciom, chętne do współpracy, inteligentne, bystre i szybko się uczące. Z racji tego, jaki zawód wykonuję, postanowiłam połączyć pasję nauczania z moim nowym członkiem rodziny. Na początku wydawało się to nierealne, ale zaczęłam czytać o dogoterapii i dowiedziałam się, że prawie wszędzie w Europie temat obecności psa w szkole już jest realizowany. Nie tylko na zajęciach typowo dogoterapeutycznych, ale również na co dzień, podczas zwykłych lekcji – opowiada nauczycielka.

Postanowiła te wzorce małymi kroczkami przenieść na rodzimy grunt. W słuszności tego pomysłu utwierdził ją trener Wally'ego ze szkoły psiej tresury w Wieprzu. - Pan Jerzy Herma wyznaje taką filozofię, że pies, jeżeli tylko jest to możliwe, powinien towarzyszyć człowiekowi także w pracy – twierdzi Monika Kojder. Udało jej się przekonać do swojego planu dyrektorkę szkoły Marię Koperską, która – na szczęście - jest bardzo otwarta na takie niecodzienne projekty. Wydawało się, że znacznie trudniej będzie uzyskać zgodę rodziców uczniów, ale i to okazało się łatwiejsze niż nauczycielka sądziła.

Wally szybko stał się ulubieńcem dzieci i młodzieży. W czasie lekcji pies swobodnie porusza się po całej klasie, ale – wbrew pozorom – nie rozprasza uczniów. Wręcz przeciwnie - są oni bardziej skupieni na temacie lekcji i aktywni. Szybciej piszą, chętnie się zgłaszają do odpowiedzi. Cały program lekcji realizują w 35 minut, a przez resztę czasu, który pozostaje do dzwonka, bawią się ze swoim czworonożnym kolegą. Wydają mu komendy, podają smakołyki, głaszczą go. To dla nich nagroda za dobrą pracę w czasie lekcji.

Projekt z udziałem Wally'ego został nagrodzony w pierwszym etapie konkursu dla szkół podstawowych i średnich „Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Dzięki temu podstawówka w Kętach otrzyma grant finansowy na dalszą realizację niezwykłych zajęć z psem.

Foto: Facebook/Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy