reklama

Ta miejscowość jest wsią, ale wójt chce uczynić z niej miasto

MAGAZYN, Wiadomości, 15.03.2022 07:00, eł

Czy mieszkańcy na to przystaną? Już raz się nie zgodzili.

Ta miejscowość jest wsią, ale wójt chce uczynić z niej miasto

Lanckorona bywa nazywana miasteczkiem na wzgórzu albo miastem aniołów, ale w rzeczywistości jest wsią. Nie zawsze jednak tak było. Miejscowość przez prawie sześć wieków miała prawa miejskie, a utraciła je dopiero w 1933 roku. Teraz może je odzyskać. A przynajmniej chciałby tego jej włodarz. Mieszkańcy jeszcze kilka lat temu bynajmniej nie pragnęli takiej zmiany.

Na 17 marca wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata zaplanował konsultacje społeczne w sprawie nadania miejscowości statusu miasta. Odbędą się one w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie o 18.00. Mają mieć one formę spotkania z mieszkańcami, w czasie którego każdy będzie mógł się wypowiedzieć na ten temat. Zebrani dowiedzą się również, co zmieniają prawa miejskie i czy ich odzyskanie będzie się wiązało ze wzrostem opłat lokalnych oraz koniecznością wymiany dowodu osobistego i innych dokumentów.

To już drugie podejście Tadeusza Łopaty do przywrócenia Lanckoronie statusu miasta. W czerwcu 2016 roku zorganizował pierwsze konsultacje społeczne w tej sprawie. Za przywróceniem wsi praw miejskich opowiedziało się wówczas 108 osób, zaś 238 było temu przeciwnych. W konsultacjach mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy gminy Lanckorona, ale przybyło na nie raptem 7,9 % uprawnionych do głosowania.

O tym, czy dana miejscowość zostanie miastem, decyduje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Aby mogła je wydać, minister spraw wewnętrznych i administracji musi zasięgnąć opinii rady gminy, poprzedzonej konsultacjami z mieszkańcami. Ich głos jest bowiem bardzo ważny. Nie obejdzie się bez poparcia większości osób biorących udział w konsultacjach. I nieważna w tym przypadku jest frekwencja podczas głosownia. Ale wola radnych i mieszkańców to jeszcze nie wszystko.

Miejscowość musi oprócz tego spełniać szereg warunków. Powinna między innymi być zgazyfikowana, zwodociągowana i skanalizowana, mieć oczyszczalnię ścieków, układ urbanistyczny z rynkiem i zwartą zabudową typu miejskiego oraz pełnić funkcję siedziby urzędu gminy. To tylko niektóre z długiej listy kryteriów. Lanckorona sporo z nich spełnia, aczkolwiek nie wszystkie.


Foto: Facebook/Lanckorona turystyczna

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy