reklama
reklama

Szopka już powstaje. Znów będzie zachwycać bogactwem detali

MAGAZYN, Wiadomości, 24.11.2021 11:45, eł
Nie zabraknie w niej nowych elementów.
Szopka już powstaje. Znów będzie zachwycać bogactwem detali

Szopkę w bazylice oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej widział chyba każdy mieszkaniec powiatu wadowickiego. Ale nie wystarczy zobaczyć ją tylko raz. Co roku bowiem pojawiają się w niej nowe figury, wykonane we Włoszech. Szopka składa się z ponad 150 elementów, z których około 50 będzie ruchomych. Sam podest, na którym są one umieszczone, ma 30 m²! Całość zawsze wzbudza zachwyt nie tylko dzieci, ale i wielu dorosłych.

Patrząc na nią, można będzie poczuć się tak, jakbyśmy przenieśli się w miejscu i czasie do Betlejem sprzed 2000 lat. Instalacja przedstawia bowiem tętniące życiem małe żydowskie miasteczko, w którym możemy obserwować ludzi zajętych codziennymi sprawami – rzemiosłem, handlem, krzątaniną w domach i wokół nich, plotkami na ulicy. To wszystko jest tłem dla żłóbka, w którym leży Dzieciątko Jezus.

Jak co roku, inauguracja szopki odbędzie się tuż przed pasterką. Najpierw, przy wygaszonym świetle, celebrans uroczyście wniesie do bazyliki figurę Dzieciątka Jezus. Kiedy dojdzie z nią do szopki, zabrzmią słowa z Martyrologium Kościoła Rzymskiego, mówiące o narodzinach Chrystusa. Gdy śpiew umilknie, kapłan położy figurę w żłobie, a szopka rozbłyśnie światłami i wreszcie można ją będzie zobaczyć w całej okazałości. Zaś zebrani zaczną śpiewać popularną kolędę „Wśród nocnej ciszy”.


Foto: Sanktuarium Pasyjno-Maryje w Kalwarii Zebrzydowskiejreklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy