reklama

Staw Anteckiego wyczyszczony z drzew i zdaniem niektórych zniszczony

, MAGAZYN, Wiadomości, 12.04.2021 20:15, PG
- Zniszczone, rozjeżdżone pokrycie łąki i niecki stawu, a według warunków pozwolenia wydanego przez RDOŚ Małopolskie miało być przeniesione, składowane i następnie wykorzystane do rekultywacji projektowanego stawu i jego grobli. - zaznacza znany w Andrychowie przyrodnik Jan Zieliński.
Staw Anteckiego wyczyszczony z drzew i zdaniem niektórych zniszczony

Trwa rewitalizacja Pańskiej Góry i Stawu Anteckiego w Andrychowie, której koszt wynosi prawie 20 mln zł. Na tę inwestycję gmina pozyskała dotację unijną w kwocie 11,8 mln zł i 8 mln zł dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych, dzięki czemu będzie ona całkowicie sfinansowana z środków zewnętrznych.

Podstawą inwestycji jest budowa zbiornika wodnego o powierzchni 1,23 ha, wokół którego powstaną tereny rekreacyjne - ścieżki rowerowe, pomosty, nawierzchnia trawiasta, place zabaw oraz obiekty małej architektury. A wszystko objęte ma zostać monitoringiem.

Najpierw jednak drzewa trzeba było wyciąć setki drzew, co zostało już wykonane.

Przeciwko wycince protestuje znany w Andrychowie przyrodnik Jan Zieliński. Jego zdaniem zniszczono pokrycie łąki i nieckę stawu, a zgodnie z pozwoleniem RDOŚ, to wszystko miało zostać przeniesione i składowane by potem wykorzystać je do rekultywacji stawu i grobli.


Staw Anteckiego i podmokła łąka wyczyszczone z resztek drzew i krzewów. Zniszczone, rozjeżdżone pokrycie łąki i niecki stawu, a według warunków pozwolenia wydanego przez RDOŚ Małopolskie miało być przeniesione, składowane i następnie wykorzystane do rekultywacji projektowanego stawu i jego grobli. Taki był stan na dzień 9 kwietnia 2021 r. Dodam, że w ramach rekompensaty powieszono budki lęgowe i zachowano trzy kłody drzew symbiotycznych, które leżą widoczne na skraju lasu przy ul. Kościuszki. Warto by inwestor (UM w Andrychowie) pokazał protokół przekazania terenu po wykonaniu wycinki, w tym uwagi nadzoru przyrodniczego! - pisze na swoim facebooku J. Zieliński.

Staw Anteckiego i podmokła łąka wyczyszczone z resztek drzew i krzewów. Zniszczone, rozjeżdżone pokrycie łąki i niecki...

Opublikowany przez Jana Zielińskiego Piątek, 9 kwietnia 2021

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 14.04.2021 13:57

@wendigo11 skoro twierdzisz , że wszystko jest ok. Wystąp proszę o rzeczony dokument "protokół przekazania terenu po wykonaniu wycinki, w tym uwagi nadzoru przyrodniczego! " i opublikuj dostarczając kopie elektroniczną do redakcji MN. Wiele zyskasz na swojej wiarygodności. @FeelFree "całkiem nie powiem":) jednak wolę klasykę już Nigel był pewnym wyzwaniem :)

FeelFree, 13.04.2021 21:48

https://www.youtube.com/watch?v=9SE222v1eyM

FeelFree, 13.04.2021 21:46

@Archanioł Michał - w rewanżu link muzyczny w oczekiwaniu na lato; tak w luźnym nawiązaniu do wiosny/przedwiośnia, czy tego czegoś co mamy obecnie za oknem. Mam nadzieję, że się spodoba; miłych wrażeń. P.S To oczywiście tylko przedsmak tego co ten genialny artysta potrafi...Pozdrawiam

FeelFree, 13.04.2021 20:42

(^_^)v

Archanioł Michał, 13.04.2021 18:08

Taki dopisek: a nasz czytający idealista @FeelFree uzbrojony w Schopenhauera próbuje dzielnie sprawy prostować. Mam nadzieje lektura się podobała i , co widać, będzie służyć. Pozdro.

Archanioł Michał, 13.04.2021 13:14

Tak oto manipulatorzy i zmanipulowani dyskutują o niczym. Pan Jan Zieliński pisze wyraźnie o wątpliwościach działania zgodnego z pozwoleniem. I tyle. Dla rozwiania wątpliwości proponuje "by inwestor (UM w Andrychowie) pokazał protokół przekazania terenu po wykonaniu wycinki, w tym uwagi nadzoru przyrodniczego! " Dla niektórych zrozumienie tego prostego tekstu graniczy z cudem. No dalej bracia urzędnicy do dzieła. A może Pan redaktor wykaże się inwencją.

obserwator2012, 13.04.2021 11:58

Najlepiej sporządzić listę zatytułowaną: "nie zgadzam się z rewitalizacją Stawu Anteckiego i zobowiązuje się nigdy tam nie przebywać" imię nazwisko, podpis. Stać was na to - NIE.

mama, 13.04.2021 07:59

Drogi panie Janie Z. przestań pan wydziwiać bo wreszcie może z tego stawu skorzystają wszyscy mieszkańcy Andrychowa a nie tylko kilku przyrodników !

obywatel, 12.04.2021 23:54

Na "dużym" stawie nie widziałem tafli wody ponad 30lat. Na małym stawie okoliczna młodzież próbowała kilkukrotnie zrobić sobie boisko do hockey a z marnym skutkiem - zawsze wypłukało groble koło pidła. Może w końcu jednak nadszedł czas żeby przywrócić faktyczną funkcje stawu? Nieużytków jak niecka starego stawu mamy pod dostatkiem a będzie ich jeszcze więcej.

wendigo11, 12.04.2021 23:16

Jeśli konstruktywna dyskusja jest przegadywaniem się to rzeczywiście marny prognostyk...a gwoli przypomnienia to temat rewitalizacji był przedstawiany w ankiecie do wszystkich mieszkańców Gminy. Jakoś 8 lat temu. Nie pamiętam dokładnie ile było odpowiedzi zwrotnych, ale kilka tysięcy. Wiele z postulatów tam ujętych zostanie zrealizowanych

FeelFree, 12.04.2021 22:57

@tipacz - na obronę burmistrza mogę tylko napisać jedno: a w Brazylii wycinają lasy deszczowe Puszczy Amazońskiej...

FeelFree, 12.04.2021 22:52

@wendigo11 - miejsce na merytoryczną dyskusję było PRZED decyzją o pseudo-rewitalizacji. Ale wójt Żak zawsze wie najlepiej i nie musi pytać ludu o zdanie, po prostu zleca przewodniczącemu Romanowi B. odpowiednie głosowanie. A teraz: "przegadywanie się jak zawsze prowadzi donikąd". Jasne. Teraz to i tak jest płakanie nad rozlanym już mlekiem. Proszę nie używać kwantyfikatorów wielkich. Swoją drogą wygłaszanie dogmatów w stylu "Takie przegadywanie się zawsze prowadzi donikąd" to bardzo marny czynnik prognostyczny do deklarowanej "konstruktywnej dyskusji"... Pozdrawiam.

tipacz, 12.04.2021 22:47

"Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził" a Pan Janek niech się przejedzie do Zagórnika na Wapienice gdzie lasy państwowe wycinają drzewa na potęgę rujnując runo leśne. I to nie takie chwasty ze stawu typu olcha, czeremcha itp a dorodne jodły.

FeelFree, 12.04.2021 22:40

@Jeremiasz - świetne pytanie, takie powinno paść najpóźniej na sesji Rady Miejskiej z udzieleniem niezwłocznie odpowiedzi; no ale jaki styl quasi-dyskusji - czyli ZZNP* - forsuje tam przewodniczący Roman B. to wiemy choćby z ostatniej sesji i artykułu w mamNewsa na ten temat. *Zakaz Zadawania Niewygodnych Pytań (pod groźbą tortur za pomocą wygłaszania łacińskich sentencji)

wendigo11, 12.04.2021 22:39

Takie przegadywanie się jak zawsze prowadzi donikąd. Jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany tematem to chętnie spotkam się z każdym chętnym na miejscu i podejmę konstruktywną dyskusję

FeelFree, 12.04.2021 22:35

@Nostradamus - ilość nieprawidłowości będzie w dużej mierze zależeć od tego na ile miejscowa społeczność będzie patrzyć na ręce urzędników, wykonawców, nadzorców itd. i skutecznie reagować na nieprawidłowości jeśli będą występować.

FeelFree, 12.04.2021 22:32

Witajcie kapłani żakoizmu i adwokaci usankcjonowanego prawnie aktu wandalizmu przyrody Pańskiej Góry! Pozamerytoryczny sposób argumentowania w stylu do upadłego ad personam to chyba Wasz ulubiony zabieg erystyczny. @wendigo11 - za sformułowanie "dopiero ostatnie około 50 lat przyroda zarastała teren z powrotem drogą sukcesji ekologicznej wtórnej" nominacja do brązowej czcionki mamNewsa i wnoszę niniejszym o premię uznaniową od wójta. @skornica - artykuł o Pańskiej Górze, a pan Zieliński jest wysyłany, aż nad Bałtyk, xD. Ależ muszą jego działanie przeszkadzać wójtowi i świcie... na razie proponuję bez premii, wskazane więcej inwencji słowotwórczej. Pozdrowienia - baczność! dla TW Zdzisław; spocznij!

wendigo11, 12.04.2021 22:29

Nic nie jest robione wbrew pozwoleniu. I nie jestem urzędnikiem

Archanioł Michał, 12.04.2021 22:13

@wndigo11 skoro nie dało się w zgodzie z pozwoleniem nie trzeba było tego ruszać i pozwolić "sukcesji ekologicznej wtórnej" ( ależ poleciałeś urzędniczku) pokazać NATURY PIĘKNO !

Jeremiasz, 12.04.2021 22:05

Kwota wydana na ten cel to jedno, ale czy ktoś w ogóle wie ile będzie kosztowało utrzymanie tego miejsca? Bo to jest pytanie kluczowe. Kto będzie tego pilnował, założę się że nie długo po otwarciu będzie tam pełno schadzek, chlania, śmiecenia i za pewne nie braknie aktów wandalizmu.

Archanioł Michał, 12.04.2021 21:57

Jak zwykle propaganda w klasycznym przykładzie: Jasiek pisze o faktach, a pieski ździska szczekają na Janka

skornica, 12.04.2021 21:37

A co tam Panie Zieliński u Pana przy domu w Rzekach słychać? Domu zbudowanego w środku lasu przy obszarze Natura 2000.Też Pan tak cyrkował przy budowie? Glebę przewoził taczkami w te i wewte? Patrz Pan co robią przy przekopie Mierzei Wiślanej , nie protestuje Pan tam?

wendigo11, 12.04.2021 21:32

Hebes a w jaki sposób ta rewitalizacja sprawi, że nie będzie można śmigać na sankach, w towarzystwie saren i ptaków, na Aleji Wietrznego jak mniemam?

hebes1125, 12.04.2021 21:29

Już dawno pisałem, że po co to ruszać. Chodzby w tym roku powroty na sanki jak za dawnych lat a obok sarny i ptaki!!! No ale " bob budowniczy zarobi na drzewie ale pewnie w protestach o Puszczę chętnie by wzioł udział) A tu co będą głosy w wyborach. A Ci co są za tą pseudo rewitalizacją pewnie na Pańskiej nie byli nigdy i nie znaja6wszystkich ścieżek. I Bob pewnie też.

obserwator2010, 12.04.2021 21:18

Panie Zieliński przyrodniku proszę opowiedzieć jak można zamieszkać na leśnej działce zbudowanej na betonie? RZYKI OS. .....

wendigo11, 12.04.2021 21:13

A jak niby miałaby zostać zebrana gleba przed wycinką, albo po gdy leżały tam setki drzew? Podstawą decyzji RDOŚ jest zachowanie gleby że względu na np korzenie roślin wieloletnich typowych dla tego terenu, które są w glebie, mikroorganizmów itd i myślę, że większość z wymienionych ciągle tam jest. Zawsze ingerencja w przyrodę jest pewnym kompromisem. Przypomnijmy jednak, iż nie jest to teren całkowicie dziki przyrodniczo. Człowiek ingerował w niego setki lat ( stawy, koszone i wypasane łąki, minimum od XIX w) Dopiero ostatnie około 50lat przyroda zarastała teren z powrotem drogą sukcesji ekologicznej wtórnej

Nostradamus, 12.04.2021 20:29

Czyli co ? Ledwo się zaczęły prace i już są nieprawidłowości ?. Ciekawe co będzie dalej.