Rybitwy mają nowe... plaże

, MAGAZYN, Wiadomości, 05.02.2020 10:15, INFORMACJA PRASOWA
Nietypowa inwestycja.
Rybitwy mają nowe... plaże
Krakowski oddział Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zakończył prace odtworzeniowe na dwóch zbiornikach pożwirowych między Zatorem i Babicami. Dzięki działaniom krakowskiej RDOŚ żwirowe plaże na nowo staną się miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków, w tym rybitwy rzecznej, otoczonej szczególną opieką w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL.


Rybitwa rzeczna to bardzo towarzyski ptak, gniazdujący w rodzinnych koloniach liczących nawet po kilkadziesiąt osobników. Ptaki te na miejsce lęgów wybierają zwykle płaskie piaszczyste lub żwirowe plaże. W przeszłości w Dolinie Górnej Wisły takie miejsca występowały na wyspach wzdłuż Wisły lub jej starorzeczy. Takich naturalnych miejsc ubywa, dlatego ptaki chętnie przenoszą się na żwirownie.

"Wybrany przez RDOŚ w Krakowie wykonawca odtworzył żwirowe plaże na Zakolu A oraz Zakolu B – zbiornikach powstałych w dawnych zakolach Wisły, z których w ostatnich latach wydobywano piasek. Z wybranych powierzchni zleceniobiorca najpierw usunął roślinność i rozłożył folię utrudniającą zarastanie plaż, a następnie wykonał specjalny drenaż zabezpieczający ptaki przed podtopieniem. Na plażach wysypano również żwir i ustawiono drewniane daszki chroniące pisklęta rybitw przed słońcem i deszczem. Powstałe w ten sposób plaże mają łączną powierzchnię ok. 700 m2. Liczymy, że wiosną na obu zbiornikach zagnieżdżą się pierwsze rybitwy" - informuje RDOŚ.

To jednak nie koniec działań na obu zbiornikach. W tym roku w ramach projektu zabezpieczymy brzegi wysp, aby nie ulegały dalszej erozji i degradacji.


foto: Piotr Rymarowicz


foto: RDOS

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy