reklama

Rodzina repatriantów przybyła z Kazachstanu

MAGAZYN, Wiadomości, 30.11.2022 13:45,
Państwo I gmina zapewniły rodzinie niezbędne wsparcie.
Rodzina repatriantów przybyła z Kazachstanu
Na początku listopada na terenie gminy Jordanów (powiat suski) osiedliła się pięcioosobowa rodzina repatriantów z Kazachstanu – rodzice z trzema synami (16, 14 i 9 lat).

Rodzina otrzymała w Łętowni lokal mieszkalny pochodzący z zasobu komunalnego gminy. Na mocy porozumienia między Wojewodą Małopolskim a Wójtem Gminy Jordanów samorząd otrzymał środki w wysokości 196 605 zł z rezerwy celowej budżetu państwa „Pomoc dla Repatriantów”, które pokryły większość kosztów związanych z remontem i wyposażeniem mieszkania.

– Młodszym dzieciom zapewniono miejsce w lokalnej szkole podstawowej, natomiast najstarszy syn rozpocznie naukę w technikum budowlanym w Jordanowie. Bez wsparcia nie pozostał także ojciec, który znalazł zatrudnienie w ekipie remontowo-budowlanej działającej przy Urzędzie Gminy – mówi wójt gminy Jordanów Artur Kudzia.


– Od 2001 roku, czyli od momentu wejścia w życie ustawy o repatriacji, w Małopolsce osiedliło się 673 repatriantów i członków ich rodzin. Otrzymali oni łączną pomoc rządową w wysokości znacznie ponad 9,6 mln zł. Tylko w tym roku do gmin: Jordanów, Kraków, Michałowice i Oświęcim przybyło 37 repatriantów. Łączna kwota różnych form pomocy, którą do nich skierowaliśmy, wyniosła prawie 786 tys. zł – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Zgodnie z uchwałami Rady Gminy Jordanów repatrianci będą zwolnieni z zapłaty czynszu za mieszkanie przez 24 miesiące. Dodatkowo gmina okaże wsparcie przy sporządzaniu niezbędnych tłumaczeń oraz wyrabianiu polskich dokumentów, a także zapewni pomoc w adaptacji w lokalnym środowisku i doskonaleniu znajomości języka polskiego.

Repatrianci otrzymają z budżetu państwa także jednorazową pomoc w wysokości około 16 000 zł/osobę na zagospodarowanie, bieżące utrzymanie oraz na pokrycie kosztów podjęcia nauki w szkołach, jak również zwrot kosztów podróży do Polski. Łącznie na mocy decyzji Pełnomocnika Rządu ds. Repatriacji rodzina otrzyma środki w kwocie około 100 tys. zł. Ponadto rodzina może także otrzymać z rezerwy celowej pomoc w wysokości maksymalnie 34 267 zł na przeprowadzenie niezbędnej adaptacji i zakup dodatkowego wyposażenia. Pracodawcy, którzy zatrudnią repatrianta na minimum 24 miesiące, otrzymają 78 tys. zł na osobę.


źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy