reklama

Rekordowa cmentarna kwesta. Kolejny nagrobek zostanie odnowiony

, MAGAZYN, Wiadomości, 05.11.2021 13:05, eł

Ponad stu wolontariuszy zebrało do puszek przeszło 11 tys. zł.

Rekordowa cmentarna kwesta. Kolejny nagrobek zostanie odnowiony

We Wszystkich Świętych i Zaduszki na cmentarzach w różnych miejscowościach odbyły się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. W Spytkowicach przeprowadzono ją już po raz jedenasty. W tym roku wolontariusze zabrali rekordową kwotę 11 056 zł. Sprzyjała im aura, ale kwestujący nie tylko jej zawdzięczają sukces.

Cmentarne kwesty w Spytkowicach organizuje Fundacja Herbu Ostoja. Dzięki poprzednim udało się odnowić piękną rzeźbę anioła wieńczącą grobowiec Kajetana Wolskiego, powstańca walczącego w dwu największych powstaniach niepodległościowych w historii Polski – listopadowym i styczniowym. Przy okazji wyszło na jaw, że autorem tej figury jest nie kto inny, a Franciszek Michał Wyspiański - ojca Stanisława.

Teraz Fundacja Herbu Ostoja planuje odnowić nagrobek Antoniego Boruckiego, nauczyciela zmarłego około 1890 roku, a także Katarzyny Noworytki, która odeszła prawdopodobnie 10 lat wcześniej (data śmierci jest nieczytelna). Dzięki zebranym w trakcie ostatnich kwest pieniądzom, których obecnie jest już prawie 35 tys. zł, można będzie starać się o pozyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych i ruszyć z renowacją kolejnego pomnika.

- Pogoda w tym roku zaskoczyła nas pozytywnie, ale nie tylko jej zawdzięczamy sukces kwesty. Efekt nie byłby taki wspaniały, gdyby nie zaangażowanie wszystkich wolontariuszy, których było w tym roku ponad stu! – podkreśla Marek Gajowy, prezes fundacji, a zarazem radny powiatowy.


Foto: Facebook/Marek Gajowy

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy