reklama

Przeszkolą bibliotekarzy, zorganizują marsz na Światowy Dzień Autyzmu

, MAGAZYN, Wiadomości, 24.03.2019 08:30, NEWSY CZYTELNIKÓW
Przeszkolą bibliotekarzy, zorganizują marsz na Światowy Dzień Autyzmu
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie.

- Tego dnia organizacje zajmujące się i pomagające osobom dotkniętym autyzmem na co dzień starają się przypominać o tym, że takie osoby żyją wśród nas, chcą przypominać o ich potrzebach, a także o tym, że ich odmienność, związana z autyzmem, to nie wszystko, co można o nich powiedzieć. Są jednymi z nas. Mają takie same prawa do godnego życia jak inni. Mają też uczucia - mówi Patrycja Kołodziejczyk ze stowarzyszenia "Otwórzmy drzwi na świat" z Andrychowa.

Tego dnia również i w Andrychowie nie obędzie się od różnego rodzaju akcji mających na celu solidaryzowanie się, a także walkę z dyskryminacją tych osób w społeczeństwie.


2 kwietnia - jak podaje Stowarzyszenie "Otwórzmy Drzwi Na Świat" - Andrychów włączy się do ogólnopolskiego projektu „Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem” prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP), we współpracy z trenerem specjalizującym się w pomocy osobom dotkniętych autyzmem i ich opiekunom.

Przeszkolone zostaną osoby pracujące w bibliotekach szkolnych i publicznych działających na terenie gminy Andrychów. Bibliotekarze, którzy przejdą odpowiednie szkolenie i stosować będą zaproponowane zestawy pomocy (które zostaną im wręczone podczas szkolenia przez Stowarzyszenie) będą zgłoszeni do umieszczenia swoich bibliotek na ogólnopolskiej mapie miejsc przyjaznych autystom.

W gminie Andrychów szkolenie zostanie zorganizowane dla ok. 30 osób. Warsztaty bibliotekarzy poprowadzi Aleksandra Sztajerwald – uznana propagatorka wiedzy na temat autyzmu i podnoszenia jakości życia osób nim dotkniętych. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z biblioteką miejską w Andrychowie oraz urzędem miasta.

Głównym celem projektu jest przełamywanie barier osób ze spektrum Autyzmu w dostępie do oferty kulturalnej i edukacyjnej oferowanej przez biblioteki oraz podniesienie kompetencji bibliotekarzy w obsłudze tej grupy czytelników.

Według aktualnych danych szacuje się, że w Polsce zaburzenia autystyczne występują już u jednego na 150 dzieci. Osoby te zazwyczaj są w normie intelektualnej, jednak występujące u nich zaburzenia komunikacji i nietypowe zachowania powodujące często niezrozumienie, negatywny odbiór społeczny doprowadza do wycofania społecznego.

- Już jako Komitet a teraz Stowarzyszenie "Otwórzmy Drzwi Na Świat" mieliśmy i mamy na celu uspołecznianie i integrowanie tych osób. W ubiegłym roku organizowaliśmy marsz "Andrychów zaświeci się na niebiesko ", w którym uczestniczyło ponad pół tysiąca osób - głównie dzieci ze szkół, przedszkoli.Tworzyliśmy strefy dla osób niepełnosprawnych na koncertach i wydarzeniach kulturalnych w Powiecie. Teraz czas na edukację, zwłaszcza jeśli udało nam się dołączyć do wspaniałego projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i specjalistów w dziedzinie Autyzmu - mówi Patrycja Kołodziejczyk.

Podobny marsz planowany jest także w tym roku 24 kwietnia.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy