reklama

Powietrze pod kontrolną w kolejnym miejscu

, MAGAZYN, Wiadomości, 12.07.2022 11:00, eł

Każdy może na bieżąco sprawdzać odczyty.

Powietrze pod kontrolną w kolejnym miejscu

W gminie Zator przybyło czujników monitorujących jakość powietrza. Nowy pojawił się na budynku Domu Ludowego w Podolszu, przy oknie od strony południowej. To już piąte dostarczone przez spółkę Airly urządzenie tego typu na terenie gminy. Pozostałe znajdują się w Zatorze, Graboszycach, Grodzisku i Palczowicach.

Podobnie jak wcześniej zamontowane sensory, ten również mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, a także temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Wszystkie te dane można kontrolować na bieżąco na stronie internetowej Airly (tutaj) albo w aplikacji na urządzenia mobilne, do pobrania w sklepie Google Play.

Pyły zawieszone zawierają substancje toksyczne, w tym metale ciężkie oraz silnie rakotwórczy benzopiren. Oprócz nowotworów, mogą one powodować wiele innych problemów zdrowotnych, na przykład zaburzenia w układzie krążenia, zapalenie gardła i oskrzeli, chroniczny kaszel, niewydolność płuc, astmę oskrzelowa, reakcje alergiczne organizmu, a nawet bezpłodność.

Oczywiście, jak zwykle o tej porze roku, pomiary ze wszystkich czujników w gminie Zator są bez zarzutu. Jakość powietrza zaczyna tam spadać, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Pozostałe sensory na terenie zatorskiej gminy znajdują się na budynkach:

  • Centrum Aktywizacji Zawodowej w Zatorze,

  • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Graboszycach,

  • Zespołu Szkoły i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Grodzisku,

  • Domu Ludowego w Palczowicach.Foto pod nagłówkiem: UMiG Szydłów (zdjęcie poglądowe)

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

mc, 12.07.2022 11:25

A kiedy bedzie monitorowany stan powietrza w gminie wieprz gdzie wojtem jest pani chrapek?