reklama

Policjanci rozpoczęli patrole na Jeziorze Mucharskim

, MAGAZYN, Na sygnale, Wiadomości, 08.06.2021 09:56,
W tym roku funkcjonariusze z wadowickiej komendy wspólnie z policjantami z komisariatu wodnego, po raz pierwszy rozpoczęli służbę na Jeziorze Mucharskim.
Policjanci rozpoczęli patrole na Jeziorze Mucharskim
Mundurowi będą strzec bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą. Policyjne patrole na wodzie nie tylko ratują tonących, ale również studzą brawurę młodych osób oraz eliminują nietrzeźwych. Wszystko po to, by wypoczynek nad wodą był bezpieczny.


W powiecie wadowickim Jezioro Mucharskie jest jednym z miejsc, gdzie mieszkańcy, ale również przyjezdni, chętnie spędzają wolny czas. 28 maja br. ruszył sezon wodny na akwenach Małopolski, w tym po raz pierwszy uruchomiony został sezonowy Posterunek Policji w Świnnej Porębie, gdzie od 4 czerwca br. służbę pełnią policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach wraz z policjantami z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie.

Wadowiccy funkcjonariusze wytypowani do patrolu na wodzie zostali odpowiednio do tego przeszkoleni, aby stanąć za sterami łodzi, ale posiadają także przeszkolenie z zakresu ratownictwa wodnego i pomocy przedmedycznej. Na akwenie zawodowana została policyjna łódź motorowa, na której stróże prawa pełnią służbę w godz. 8.00 do 20.00. Mundurowi mają też do dyspozycji dwa policyjne quady, na których patrolują teren zbiornika wzdłuż linii brzegowej.

Policjanci pełniący służbę na Jeziorze Mucharskim będą sprawdzać wyposażenie łodzi, oraz czy osoby korzystające z łodzi mają do tego stosowne uprawnienia. Pod czujnym okiem funkcjonariuszy będą też osoby wypoczywające na brzegu. Wodniacy pozostaną nad wodą aż do końca sezonu letniego.

jezioro mucharskie

W sytuacjach alarmowych można kontaktować się z nimi pod nr tel. 515 971 936.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

- Wybierajmy te kąpieliska, które są strzeżone, uważnie czytajmy instrukcje korzystania z kąpieliska oraz wszelkie informacje i przestrogi dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku. Zawsze trzeba przestrzegać zasad określonych w regulaminach i stosować się do znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych, pływać można jedynie w miejscach oznaczonych.
- Przed rozpoczęciem kąpieli warto zorientować się, gdzie znajduje się ratownik - kąpiąc się wybierajmy miejsca, w których jesteśmy widoczni dla ratownika (w razie zagrożenia czy konieczności udzielenia pierwszej pomocy skróci to czas na zorganizowanie akcji ratunkowej). Gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji należy natychmiast wezwać pomoc. W żadnym wypadku nie wolno wszczynać fałszywych alarmów, na przykład dla żartu udając tonięcie, w tym czasie ktoś inny może rzeczywiście potrzebować pomocy.
- Osoby korzystające ze sprzętu pływającego muszą pamiętać o zabraniu kamizelek ratunkowych.
- Przed wejściem do wody powinno się schładzać stopniowo, aby uchronić organizm przed szokiem termicznym, nie wolno wskakiwać do wody po dłuższym opalaniu się. Warto odczekać też chwilę po zjedzeniu posiłku.
- W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu lub silnie działających leków. Statystyki pokazują, że do utonięć dochodzi najczęściej po spożyciu alkoholu.
- Poważnym zagrożeniem są także brawura i brak wyobraźni. Zachowujmy rozsądek i bądźmy odpowiedzialni.
- Najlepiej nie wybierać się nad wodę samotnie i nie korzystać z kąpielisk w odludnych miejscach; dobrze jest także utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami z którymi przyszliśmy, aby móc zorganizować pomoc gdyby doszło do sytuacji zagrożenia.
- Dzieci muszą zawsze korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych; oprócz opieki ważne jest także uczenie dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań nad wodą.

Policja przypomina: pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy od nas samych
jezioro mucharskie

jezioro mucharskie
źródło: KPP Wadowice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy