'Pół wsi zadymione, nie da się oddychać'.Małopolskie władze zachęcają do zgłaszania nieprawidłowości

, MAGAZYN, Wiadomości, 21.10.2019 20:15,
Małopolskie władze zachęcają do zgłaszania nieprawidłowości.
'Pół wsi zadymione, nie da się oddychać'.Małopolskie władze zachęcają do zgłaszania nieprawidłowości

Ponad 380 zgłoszeń z terenu 80 gmin – tak można podsumować dotychczasowe statystyki ekointerwencji w Małopolsce. Tylko w ubiegłym tygodniu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego napłynęło aż 26 wiadomości z prośbą o interwencję. Większość z nich (21) dotyczyła spalania odpadów w domowych piecach i kominkach. Pięć zawierało informacje o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.

Ktoś pali tworzywa sztuczne. Śmierdzi niemiłosiernie”, „Pół wsi zadymione, nie da się oddychać”, „Nagminne spalanie węgla lub koksu złej jakości. Możliwe, że spalane są także odpady w postaci opakowań i kartonów, przy wietrznej pogodzie czuć to na terenie całego osiedla” – to tylko kilka przykładów zgłoszeń nadesłanych w ostatnim tygodniu.

W Polsce każdego roku na skutek chorób związanych z wdychaniem smogu umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. To przerażająca statystyka, na którą niestety pracujemy sami, m.in. paląc w piecach czym popadnie. Stan powietrza powinien obchodzić nas wszystkich, bo wpływa na zdrowie i życie każdego z nas. Rosnąca liczba ekointerwencji to sygnał, że coraz więcej osób to rozumie i chce działać - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Formularz ekointerwencji: https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/

źródło: Małopolski Urząd Marszałkowski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

",,**,,", 22.10.2019 19:14

Andoria truje caly Andrychów, filtry są ale wyłączone. Ludzie pracują za grosze i będą zdychac na raka. Nikt nie dozyje emerytury. A okoliczni mieszkancy mają dość, tyle syfu leci z komina i nikt tego nie widzi czy nie chce widziec???

barte, 22.10.2019 18:40

Wystarczy pozamykać kopalnie i problem z głowy ale pisowscy nie mają odwagi

gepard czester, 22.10.2019 10:53

Szkoda, że nikt nie kontroluje składów opału. W zeszłym roku kupiłem taki węgiel, że po ścianach kotła dosłownie lała się smoła.

kalafior, 22.10.2019 09:07

@optimal Słuszna uwaga.Czy przedsiębiorcy ,kotłownie,stolarnie...również muszą wymienić piece na ekologiczne do 2022 r.?

ChojnaZmiana , 22.10.2019 08:13

Co za brednie ! już widzę jak ktoś zbiera cały rok plastiki i potem napycha nimi piec i pali :-/ po miesiącu piec i komin do wyrzucenia. Dziwne że cisza o aferze wieśwagena ze swoimi TDI.

JerzyO, 22.10.2019 08:13

Słuszna uwaga "optimal" czepiają się domów a nie dużych trucicieli. Odlewnia elektrofiltry włącza tylko przy pomiarach. Przez lata zżera nie tylko płuca i skurę ludzi ale nawet lakiery samochodów pracowników i okolicznych mieszkańców.

optimal, 22.10.2019 06:20

Czepiają się domów jednorodzinnych i dobrze ale kiedy zajmą się przedsiębiorcami? To co wczoraj leciało z komina odlewni (podobno mają elektrofiltr chyba nie zalączony) to jakaś żenada. Podobnie jest z kominem masarni Arko w poniedziałki i czwartki. Udusić maluczkich a duzi mają połapane i wszystko mają w d..