reklama

OPS zapewnia, że bezdomni nie zostaną bez dachu nad głową

, MAGAZYN, Wiadomości, 05.12.2022 15:50, eł
Dotychczasowe schronisko stanie się noclegownią, ale będzie też inna opcja do wyboru.
OPS zapewnia, że bezdomni nie zostaną bez dachu nad głową

Parę dni temu opisaliśmy trudną sytuację osób, które mieszkają obecnie w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Andrychowie. Jeden z nich powiedział nam, że od początku stycznia czeka ich wyprowadzka... na bruk, ponieważ placówka zostanie przekształcona w noclegownię, w której nie będą mogli spędzać czasu w godzinach dziennych. Teraz doczekaliśmy się stanowiska dyrekcji Ośrodka Pomocy Społecznej w tej sprawie.

Pisząc poprzedni artykuł na ten temat (dostępny tutaj), posłużyliśmy się wyjaśnieniami z informacji wprowadzającej do uchwały poświęconej zmianie statutu OPS. Jasno z niej wynikało, iż budynek, w którym aktualnie mieszkają bezdomni, nie spełnia aktualnych standardów lokalowych przewidzianych dla schronisk, może natomiast pełnić rolę noclegowni. Nie przestawiliśmy wyjaśnień dyrektorki OPS Elżbiety Prus, ponieważ przez dwa kolejne dni nie udało nam się z nią skontaktować.

Dopiero dzisiaj otrzymaliśmy od niej obszerne stanowisko w tej sprawie. Dyrektorka OPS twierdzi, że „Nieprawdą jest, że bezdomni trafią na bruk, a w zimie stracą schronienie. Bez wątpienia brak schronienia jest okolicznością, która zasługuje na szczególne uwzględnienie, dlatego też gmina Andrychów nie zdecydowała się na całkowitą likwidację schroniska, lecz na jego przekształcenie” - napisała Elżbieta Prus.

Jak stwierdziła, gmina Andrychów, aby realizować swoje obowiązkowe zadania (w tym zapewnienie schronienia bezdomnym), może również zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym organizacjami pozarządowymi. W związku z tym osoby bezdomne od 1 stycznia będą miały do wyboru dwie opcje – spędzanie nocy w andrychowskiej noclegowni (co będzie się wiązało z możliwością spożycia posiłku, skorzystania z prysznica, wymiany odzieży i wypicia zapewnionego tam gorącego napoju) albo przeniesienie do całodobowego schroniska. Będzie to placówka prowadzona przez organizację wyłonioną w trwającym właśnie konkursie ofert, który zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym miesiącu.

W bieżącym roku oraz w latach poprzednich bezdomne kobiety czy też mężczyźni wymagający usług opiekuńczych byli już kierowani do placówek prowadzonych przez podmioty zewnętrzne. Takie rozwiązanie niejednokrotnie pozytywnie wpływało na aktywizację tych osób” - podkreśla dyrektorka.


Jak dodaje, budynek, w którym na razie działa jeszcze Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, spełnia minimalne standardy dla noclegowni, wynikające z rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 27 kwietnia 2018 r. Zgodnie z tymi wytycznymi, noclegownia funkcjonuje cały rok, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach: 18.00 - 8.00 (od 1 października do 31 marca) oraz 19.00 - 7.00 (od 1 kwietnia do 30 września).

Mając jednak na uwadze, że są to minimalne standardy, nic nie stoi na przeszkodzie, by w sytuacjach kryzysowych umożliwić osobom bezdomnym dłuższy pobyt w placówce, w trakcie którego podopieczni będą mogli uczestniczyć w terapiach/treningach, poszukiwać pracy, wykonywać drobne prace porządkowe na terenie noclegowni. Nie można także pominąć faktu, że w sytuacji kryzysowej występującej na skalę masową, przyznanie schronienia może nastąpić w innej formie niż wskazane powyżej” - dodaje Elżbieta Prus.

Wyjaśnia, że w razie potrzeby można będzie wykorzystać w tym celu inne lokale, którymi dysponuje gmina, w tym mieszkanie chronione prowadzone przez OPS, a także czasowo wynajęte pomieszczenia dla osób i rodzin, które na skutek różnych zdarzeń zostały pozbawione dachu nad głową.

Foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 05.12.2022 19:19

W Andorii w Andrychowie wszyscy bezdomni znajdą pracę. Są wolne miejsca. A dom dla bezdomnych sprzedać i po problemie. A tak nawiasem mówiąc ile ops w Andrychowie daje na utrzymanie tego budynku rocznie i na kuchnię brata Alberta???