Oddziały Przygotowania Wojskowego w szkołach ZDZ. Pozumienie z MON podpisane

, MAGAZYN, Wiadomości, 09.10.2020 15:30, INFORMACJA PRASOWA
To ogromne wyróżnienie dla szkół w Andrychowie i w Wadowicach.
Oddziały Przygotowania Wojskowego w szkołach ZDZ. Pozumienie z MON podpisane

Od 1 września 2020 roku w na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej w klasach pierwszych szkoły Zespół Szkół im AK w Andrychowie funkcjonuje Oddział Przygotowania Wojskowego do którego zakwalifikowali się uczniowie z klas wojskowych Technikum Logistycznego z Andrychowa i Wadowic.

30 września w Bielsku-Białej miało miejsce uroczyste podpisanie Porozumień o współpracy z wojskowymi Jednostkami Patronackimi wskazanymi przez MON do realizacji Programu szkolenia uczniów Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Porozumienia zostały podpisane przez Pana Jacka Kwiatkowskiego – Prezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego ppłk Tomasza Neumanna – Dowódcę 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka w Bielska-Białej..

Oddziały przygotowania wojskowego stanowią wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom, zarówno społecznym, jak i Sił Zbrojnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej i w dalszej perspektywie czasowej wpływać będą na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego.

- Jesteśmy jedną z 4 szkół Województwa Małopolskiego, która dostąpiła tego zaszczytu. Staraliśmy się kilka lat i w uznaniu naszych zasług, programów, które realizujemy, nasze oczekiwania zostały spełnione. Od lat 8 realizujemy w naszych szkołach bardzo bogaty program przygotowania wojskowego od musztry, strzelania na prawdziwych strzelnicach, przez sztuki walki, morsowanie, obozy wojskowe, survivale, po loty spadochronowe. Ważnym punktem programu jest również wychowanie patriotyczne, nauka śpiewu pieśni patriotycznej czy kultura regionalna.

Program OPW daje duże możliwości pozyskania specjalistycznego sprzętu, np. maski p. gazowe, saperki, nosze, radiotelefony, lornetki, repliki różnorodnej broni, dla każdego uczestnika kompletne umundurowanie, bluzy spodnie, koszulki, plecaki, i wiele, wiele innych.. Do tego MON współfinansuje w wys. 50% kosztów, budowę torów sprawnościowych , czy strzelnic. Po ukończeniu szkolenia prowadzonego przez żołnierzy patronackiej jednostki wojskowej młodzież otrzymuje "Certyfikat ukończenia szkolenia OPW", który przynosi preferencje przy przyjęciu na uczelnie wojskowe oraz przy kontynuowaniu kariery wojskowej. To dla nas wielkie wyróżnienie i zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy z młodzieżą.

- mówi Zofia Wanat, Dyrektor Zespołu Szkół im AK w Andrychowie, ZDZ Katowice.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy