Oczyszczacz powietrza - ochrona przed smogiem?

, MAGAZYN, Wiadomości, 24.09.2020 20:00, ARTYKUŁ PARTNERA
Smog to toksyczna mieszanka związków chemicznych i pyłów zawieszonych, która w naszym kraju odpowiada za 45 tys. przedwczesnych zgonów w skali roku. Dolny Śląsk niestety znajduje się w czołówce regionów Polski o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu – co roku zdarzają się tu przekroczenia normy stężenia pyłów PM2,5 nawet o 1200%. W styczniu 2020 r. Wrocław zajął trzecie miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast świata.
Oczyszczacz powietrza - ochrona przed smogiem?

Skąd ten smog?

W Polsce głównymi winowajcami złej jakości powietrza są:

  • zanieczyszczenia z gospodarstw domowych

Tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące głównie z „kopciuchów”- urządzeń, które nie spełniają podstawowych norm. Pyły z domowych urządzeń grzewczych odpowiadają za ponad 80% całkowitej emisji pyłu zawieszonego;

  • spalanie śmieci i drewna

O ile spalanie śmieci jest powszechnie uznawane za szkodliwe, o tyle drewno często wymienia się jako paliwo ekologiczne i czyste. Tymczasem jego spalanie jest równie szkodliwe pod względem emisji pyłu, co średniej jakości węgiel;

  • transport drogowy

Zwłaszcza stare pojazdy z silnikami typu diesel, bez filtrów cząstek stałych. Motoryzacja to również źródło tlenków azotu i lotnych substancji organicznych, a także pył ze startych opon i klocków hamulcowych;

  • przemysł

Pył zawieszony i metale ciężkie to również pokłosie energetyki węglowej. W zanieczyszczaniu powietrza mają swój udział zwłaszcza huty i elektrownie cieplne.

Pozbądź się smogu z Twojego domu

Pomocny w walce z zanieczyszczeniami w domowym otoczeniu będzie oczyszczacz powietrza – dopasuj go do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował.

Najlepiej, by na każde 10 m², przy wysokości standardowej 2,7 m przypadało 80 m³/h wydajności wyrażonej w CADR. Wskaźnik ten poinformuje Cię, ile powietrza urządzenie oczyści w ciągu godziny. Jeśli np. szukasz skutecznego oczyszczacza do pokoju o powierzchni 20 m², CADR musi wynosić nie mniej niż 160 m³/h.

Zdarza się, że producenci zamiast wartości CADR podają jedynie przepływ powietrza. Jest on wartością niższą (ok. 80% CADR-u), ponieważ mówi o tym, ile powietrza przepłynie w ciągu godziny przez urządzenie bez stanowiących barierę filtrów.

Aby oczyszczacz powietrza był skuteczny w walce ze smogiem, musi posiadać filtr HEPA, który będzie wychwytywał pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10. Polecane oczyszczacze powietrza znajdziesz na stronie: https://ranking-oczyszczaczy.pl/.

Pamiętaj, że tylko czyste powietrze pozwoli organizmowi zregenerować się w naturalny sposób. Korzystanie z oczyszczacza wspomaga ten proces, jak również pomaga chronić się przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi z powietrza, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

Źródło:

https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,skad-sie-bierze-smog,18.html

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy