reklama

O 17.00 zawyją syreny. Włodarze proszą, by uprzedzić o tym Ukraińców

, MAGAZYN, Wiadomości, 01.08.2022 09:28, eł
To dla upamiętnienia ważnej rocznicy, ale i treningu.
O 17.00 zawyją syreny. Włodarze proszą, by uprzedzić o tym Ukraińców

Polacy już przyzwyczaili się do tego, że 1 sierpnia w całym kraju wyją syreny alarmowe. To uświęcony tradycją sposób upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie inaczej będzie dzisiaj, choć nie wszędzie.

Władze niektórych dużych miast w naszym kraju zadecydowały, by w tym roku zrezygnować z tego zwyczaju. Tak jest na przykład w Poznaniu i Sopocie. Jednak na naszym terenie trzeba się spodziewać, że syreny zawyją. Sygnał alarmowy może trwać od minuty do trzech i rozpocznie się punktualnie od 17.00. Ten sygnał to nie tylko sposób na przypomnienie kolejnej rocznicy (tym razem już 78.) wybuchu Powstania Warszawskiego, ale również trening sprawności syren.

Władze niektórych gmin pamiętają jednak, że ich wycie może wywołać niepotrzebny stres u przebywających na naszym terenie obywateli Ukrainy. Na stronie kęckiego magistratu ukazał się komunikat o takiej treści: „Apelujemy do wszystkich osób mających kontakt z ukraińskimi uchodźcami, dla których dźwięk syren może stanowić powód do dużego niepokoju, przywołując traumatyczne wspomnienia, o przekazanie informacji, że sygnał stanowić będzie wyłącznie symbol zadumy i pamięci o historycznej i jakże ważnej dla wszystkich Polaków godzinie „W”.


Foto: UM Wadowice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Kola, 02.08.2022 19:53

W Andrychowie syreny nie zostały puszczone. Antypolscy rządzący tym miastem na czele z lewicą