reklama

Nowe przepisy ruchu drogowego. Pierwszeństwo pieszych już przed pasami i koniec "jazdy na zderzaku"

, MAGAZYN, Na sygnale, Wiadomości, 08.03.2021 15:00, PG
Nie będzie już też jazdy w porze nocnej z prędkością 60 km/h w terenie zabudowanym.
Nowe przepisy ruchu drogowego. Pierwszeństwo pieszych już przed pasami i koniec

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ruchu drogowym. Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2021.

Piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy:

"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście" - można przeczytać w ustawie.

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami, z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

Dodatkowo podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego

Ustawa też zakończy możliwość tzw. „jazdy na zderzaku”. Chodzi o zakaz zbyt bliskiej jazdy następnego samochodu. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Wynika z tego, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Od czerwca także bez względu na porę doby dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h, a nie tak jak teraz w porze nocnej 60 km/h a w dzień 50 km/h.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

martin79, 08.03.2021 16:55

W Niemczech już od 10 Lat. Tyle że tam Babcie nie stoją obok przejścia i nie gadają o Lekarzach

budowniczy, 08.03.2021 15:19

Pieszy powinien wiedzieć, że kierowca nie zawsze ma możliwość jego zauważania (oślepienie przez słońce lub przez inny pojazd, ubrano na czarno pieszy po zmroku, zaparkowane samochody, źle oznakowane przejścia itp) teraz z takimi przepisami można się tylko spodziewać więcej wypadków! Pieszy zawsze widzi lub nawet słyszy samochód ma możliwość przewidzenia jego trasy i możliwości zatrzymania. Kierowca nie zawsze. Dlaczego ustawodawca nie nakazał noszenie elementów odblaskowych przez pieszych?