reklama
reklama

Nowe miejsce. Muzeum Kultury Wilamowskiej [FOTO]

MAGAZYN, Wiadomości, 02.07.2024 15:40, INFORMACJA PRASOWA
W najbliższy weekend odbędą się Dni Otwarte.
Nowe miejsce. Muzeum Kultury Wilamowskiej [FOTO]
Zakończył się projekt budowy Muzeum Kultury Wilamowskiej w Wilamowicach. Nowa placówka od razu przystąpiła do realizacji ambitnych celów. Planuje bowiem stać się ważnym punktem na kulturowej i edukacyjnej mapie całego regionu. Jak chce to osiągnąć?

– Maj, a szczególnie czerwiec tego roku, to dla wilamowskich aktywistów czas wytężonej pracy, ale zarazem wielkiej dumy i radości. Po wielu miesiącach starań w końcu nasze Muzeum jest gotowe do przyjmowania Gości, do prezentowania tego, co najlepsze i najciekawsze. Wszyscy zaangażowani w kulturę wilamowską i jej rewitalizację działali na pełnych obrotach, by efekt był jak najlepszy. I jest – mówi dyrektor Muzeum Kultury Wilamowskiej Justyna Majerska-Sznajder.Jak dodaje, powstanie Muzeum to nie tylko zwieńczenie kilku lat intensywnej pracy aktywistów, ale także wyraźne podkreślenie, że obecna na pograniczu Śląska i Małopolski od kilku wieków społeczność Wilamowian istnieje i po czasie prześladowań odradza się. Choć bowiem język wilamowski ma dziś bez porównania mniej użytkowników niż np. sto lat temu, to obecnie – inaczej niż jeszcze 30 lat temu – nie grozi mu odejście w niepamięć. A przecież taki los spotyka każdego dnia języki istniejące na świecie.


– Rewitalizacja języka wilamowskiego to jeden z najważniejszych celów istnienia Muzeum. Dlatego też będziemy prowadzić lekcje i warsztaty pozwalające opanować Wilamowianom język ich przodków. Jednak do udziału w zajęciach zapraszamy wszystkich – osoby, które przeprowadziły się do Wilamowic z innych miejscowości, a także ludzi żywo zainteresowanych tym najmniejszym germańskim językiem na świecie – mówi Justyna Majerska-Sznajder.

Błyskawiczny kurs języka wilamowskiego będzie częścią Dni Otwartych, jakie odbędą się w Muzeum w pierwszy weekend lipca. W sobotę i niedzielę 6 oraz 7 lipca na wszystkich Gości placówki czekać będą liczne atrakcje edukacyjne oraz kulturalne. Przewidziano zabawy i gry dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych.

Wszystko po to, by realizować istotną część misji Muzeum – edukację regionalną. Podczas Dni Otwartych służyć temu będą działania swobodne i wesołe. Na co dzień zaś na Gości Muzeum Kultury Wilamowskiej czekać będzie wystawa stała oraz wystawy czasowe (obecnie: prezentacja fisharmonii ze zbiorów Rafała Piskorka).

Naczelnym elementem prezentowania dziedzictwa miasta i gminy Wilamowice jest zaś wystawa stała pt. Wilamowianie i ich sąsiedzi. To niezwykła podróż po historii regionu, począwszy od czasów najdawniejszych gdy, zgodnie z tradycją, Wilhelm rodem z Europy Zachodniej założył dzisiejszą Starą Wieś. W kolejnych salach Goście prześledzą typowe lokalne rzemiosła, unikalne stroje z Wilamowic oraz pozostałych miejscowości w gminie, izbę charakterystyczną dla wilamowskiego budownictwa i wzornictwa, a także burzliwe i tragiczne losy wojenne oraz powojenne.


Celem wystawy stałej jest pokazanie Wilamowian jako społeczności różniącej się od okolicznej ludności polskiej, a wcześniej także niemieckiej. Różniącej się językiem, strojem, zwyczajami, a w końcu świadomością odrębności, świadomością istnienia własnej wspólnoty. A nie moglibyśmy dobrze pokazać tej wyjątkowej grupy, gdybyśmy nie zaprezentowali Gościom elementów wyróżniających sąsiadów Wilamowian i ich dziedzictwa, chociażby strojów ludowych używanych w Starej Wsi, Dankowicach, Pisarzowicach, Hecznarowicach czy Zasolu Bielańskim, a także dalszych miejscowościach Zachodniej Małopolski czy Śląska Cieszyńskiego – zauważa dyrektor Muzeum Kultury Wilamowskiej.

Justyna Majerska-Sznajder przypomina też, że pomysł stworzenia wilamowskiego muzeum zrodził się już w latach 70. XX wieku. Wydarzenia nabrały zaś dynamiki po roku 2016, gdy do miasta przybyli eksperci z kilkudziesięciu państw świata. Obradowali wówczas nad koncepcją placówki prezentującej zawiłą historię wyjątkowej społeczności. Następnie, dzięki staraniom Gminy oraz Stowarzyszenia Wilamowianie i innych partnerów, udało się uzyskać grant z tzw. funduszy norweskich. Dzięki temu przy ul. Więźniów Oświęcimia od kilku lat powstawał budynek zaprojektowany przez pracownię architekta Piotra Puszczewicza – budynek nawiązujący do lokalnych, tradycyjnych obiektów. Teraz placówka oraz pracownicy Muzeum czekają, by opowiedzieć Gościom z gminy, powiatu i całego regionu niezwykle barwną, choć momentami trudną historię.

W najbliższy weekend odbędą się Dni Otwarte.

– Program Dni Otwartych jest bardzo bogaty i różnorodny. Chcemy bowiem zaproponować naszym Gościom interesującą ofertę, która choć trochę w trakcie wizyty Gości pozwoli na poznanie wilamowskiej kultury, wilamowskiego, ale zwyczajów także ościennych miejscowości, w obrębie których ona funkcjonowała. Będą więc oprowadzania z przewodnikiem nastawione na różne tematy, ale także luźniejsze formy spędzania czasu – mówi dyrektor Muzeum Kultury Wilamowskiej.

Justyna Majerska-Sznajder wylicza także poszczególne atrakcje: „drużynowa gra w Handuł, gdzie gigantyczną planszę rozłożymy na ziemi, teleturniej z przymrużeniem oka, błyskawiczny kurs języka czy zawsze radujący oko występ Zespołu “Wilamowice” z warsztatami lokalnych tańców”. Dyrektor Placówki zachęca też do zapoznania się ze szczegółowym programem i podkreśla, że każdy, kto odbierze bilet – oczywiście darmowy – otrzyma jakiś upominek związanych przede wszystkim z kulturą Wilamowic oraz pozostałych miejscowości z Gminy Wilamowice. Ponadto pierwsze 200 dzieci, które odwiedzą Muzeum w trakcie Dni Otwartych, otrzyma w prezencie książkę dedykowaną najmłodszym fanom barwnego, wilamowskiego folkloru.Wszystko zacznie się w sobotę 6 lipca o godzinie 12 w siedzibie Muzeum Kultury Wilamowskiej przy ul. Więźniów Oświęcimia 19 w Wilamowicach. Pełen wydarzeń harmonogram przewiduje atrakcje do samego wieczora, a potem w niedzielę od około 12 do 18.

Sobota (6 lipca 2024)

12:00 – Otwarcie wystawy stałej „Wilamowianie i ich sąsiedzi” oraz przedstawienie strategii działania Muzeum
12:30 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
13:00 – Warsztaty „Zioła w kulturze wilamowskiej”
13:30 – Zwiedzanie Muzeum „Szlakiem strojów i ubiorów” z przewodnikiem
14:00 – Teleturniej WOW – Wiedzy o Wilamowicach (zabawa z przymrużeniem oka)
14:30 – Zwiedzanie Muzeum „Szlakiem ciekawostek historycznych” z przewodnikiem*
15:00 – Pokaz filmów o Wilamowicach
15:30 – „Na szlaku lwa Wilusia” – zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem dla dzieci**
16:00 – Prezentacja podręcznika do nauki języka wilamowskiego dla dorosłych
16:30 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
17:00 – Koncert pieśni wilamowskich w wykonaniu Pawła Szutowa
17:30 – Wieczór z muzyką wilamowską – zapraszamy do wspólnego śpiewania!

Niedziela (7 lipca 2024)

12:15 – Zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem*
13:00 – „Bieg po Śmierguście” – tor przeszkód, zabawa dla młodzieży i dorosłych
13:00 – 15:30 – Możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej
14:00 – Drużynowy turniej gry „Handuł” dla młodzieży i dorosłych (obowiązują zapisy, tel.: 33 499 90 20, mejl: [email protected] – ilość miejsc ograniczona)
14:30 – „Wilamowice oczami architekta” – spotkanie z projektantem Muzeum Kultury Wilamowskiej architektem Piotrem Puszczewiczem
15:00 – Błyskawiczny kurs języka wilamowskiego
15:30 – „Na szlaku lwa Wilusia” – zwiedzanie wystawy stałej wraz z przewodnikiem dla dzieci**
16:00 – Promocja książki „Gmina wielu strojów” wraz z prezentacją strojów z pogranicza śląsko-małopolskiego
16:30 – 17:30 – Możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej
17:00 – Występ Zespołu Regionalnego „Wilamowice”
17:30 – Warsztaty tańców wilamowskich

* grupa może liczyć maksymalnie 45 osób
** grupa dziecięca może liczyć maksymalnie 20 osób
Decyduje kolejność zgłoszeń w danym dniu

W programie ponadto:

Atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy, wata cukrowa, animacje)
Degustacja wilamowskich specjałów
Loteria biletowa (każdy wydany bilet bierze udział w losowaniu)
Wystawa plenerowa Stowarzyszenia Wilamowianie „Wymysiöejer łoda – skrzynie wilamowskie”
Wystawa czasowa fisharmonii ze zbiorów Rafała Piskorka

Dyrektor Muzeum Kultury Wilamowskiej Justyna Majerska-Sznajder wraz z całym zespołem MKW oraz gronem wolontariuszy zaangażowanych w organizację tego radosnego wydarzenia gorąco zapraszają do wspólnego spędzenia pierwszego weekendu lipca.

Muzeum zachęca także osoby zainteresowane wsparciem Placówki w ramach wolontariatu do kontaktu telefonicznego lub mejlowego.

- informacja prasowa -
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy