Nieopłacalna misja farmaceutów. Kolejne apteki nie zapewniają nocnych dyżurów

, MAGAZYN, Wiadomości, 11.08.2020 17:50, PG
Brakuje fachowców od farmacji. Nie ma kto pełnić dyżurów w aptekach.
Nieopłacalna misja farmaceutów. Kolejne apteki nie zapewniają nocnych dyżurów

Andrychów to największa gmina w powiecie wadowickim. Aptekę można tutaj spotkać prawie na każdym zakręcie. Miasto jednak nie ominął problem z nocnymi, weekendowymi i świątecznymi dyżurami aptek.

Od kilku miesięcy regularnie zdarza się, że mieszkańcy przychodząc do apteki w niedzielę odbijają się od drzwi, a apteka pełniąca wtedy dyżur odsyła ich do całodobowej apteki w Wadowicach. Tak jest również w tym tygodniu.

To Rada Powiatu Wadowickiego ustala dyżuru aptek w porozumieniu z przedsiębiorcami farmaceutycznymi. Jednak Rada nie ma żadnych narzędzi do tego, aby te dyżury egzekwować. Powiat nie partycypuje też w kosztach finansowych prowadzenia takich dyżurów.

Zgodnie z ustawą o prawie farmaceutycznym, art. 103. pkt. 2.2. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki, jeżeli: apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych.

Trudno jednak to prawo egzekwować. W przypadku Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie problem z aptekami był podobny WIF był powiadomiony ale nic w sprawie nie zrobił.

Właściciele aptek podają prosty powód sytuacji: braki kadrowe. Od marca apteki odnotowują wzrost liczby pacjentów, a co za tym, idzie wzrost pracy za pracownicy z powodu pandemii udają się na urlopy opiekuńcze. Problem ten pojawia się w całej Polsce. Dyżury te też są kosztowne.

Jednym z rozwiązań jest dofinansowanie takich dyżurów z Narodowego Funduszu Zdrowia. W Ministerstwie Zdrowia jednak na ten temat cisza.

Z drugiej też strony osoby zakładające taką działalność, jak apteka muszą mieć świadomość tego, że elementem ich pracy jest też "misja społeczna", czyli także pełnienie tych nieopłacalnych dyżurów.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kolop1, 12.08.2020 11:17

Kęty nie mają dyżurów aptek. A sytuacja wygląda następująco. Chory w nagłej potrzebie jedzie na SOR do Wadowic i czy nie mógłby podjechać od razu do całodobowej w Wadowicach? A nagłe potrzeby apteczne klientów w nocy to najczęściej zakup prezerwatyw albo ktoś nagle przypomniał sobie, że nie wykupił recepty wystawionej tydzień wcześniej!!! Podobnie, jak w niedzielę sklepy są zamknięte to i apteki również powinny być zamknięte!

barte, 11.08.2020 21:47

A poza tym wygrał PIS to dzieje się jak dzieje a to dopiero początek bo przecież bezpłatna służba zdrowia praktycznie nie działa

cath, 11.08.2020 20:45

Misja społeczna? Apteki to czysty biznes wystarczy przypomnieć jak powstawały.Kiedys miały El Dorado teraz to się zmniejszyło. Dominuja apteki sieciowe.Chyba nie ma sposobu na zapewnienie dyżurowania.Kiedys było inaczej były apteki cefarmu i nie było problemów z dyżurami teraz mamy wolny rynek ...

barte, 11.08.2020 18:53

Wydaje mi się że radny kubień z racji tej że nie został burmistrzem czuje się zwolniony z realizacji swojego programu wyborczego

beskidmaly, 11.08.2020 18:51

Radny Kubien mial pomysl na nocnaq opieke lekarska to na pewno ma rowniez na nocne i swiateczne dyzury aptek.