W Cyfrowym Archiwum Archidiecezji Krakowskiej pojawiły się nowe (choć bardzo już wiekowe) materiały. To akta metrykalne diecezji bielsko-żywieckiej. Można tam znaleźć cyfrowe kopie ksiąg narodzonych (łac. liber natorum), zaślubionych (liber copulatorum) oraz zmarłych (liber mortuorum) dla między innymi Andrychowa, Kęt, Nowej Wsi i Bulowic.
Są to materiały z lat 1658-1833. Osoby, które tworzą drzewa genealogiczne swoich rodzin, ale i badacze lokalnej historii znajdą tam na pewno sporo interesujących zapisków. Obowiązek prowadzenia tego rodzaju ewidencji nałożono na polskie duchowieństwo po soborze trydenckim, lecz początkowo spisywano je raczej pobieżnie i chaotycznie. Najpierw prowadzono wyłącznie księgi ochrzczonych i zaślubionych, później również zmarłych. Te ostatnie są szczególnie ciekawe, ponieważ rejestrowano w nich takie dane: „Rok, miesiąc, dzień śmierci, numer domu, imię y przezwisko, religia, płeć, wiek, choroba y gatunek śmierci”.
A zatem można się z nich dowiedzieć, na co chorowali nasi przodkowie i z jakiego powodu zmarli. Choć niewątpliwie, gdyby wiedza medyczna stała w tamtych wiekach na dzisiejszym poziomie, w wielu przypadkach wskazano by zupełnie inną przyczynę śmierci. W dawnych księgach metrykalnych wymieniano bowiem między innymi takie powody zgonów, jak na przykład: obłęd, nieżyt nosa, biegunka, obrzęk, chrypka, kaszel, wymioty, ból głowy…
Podajemy link do owych materiałów: caak.upjp2.edu.pl.
Foto: Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
Brak komentarzy