Huczne otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie było kompromitującym falstartem. Gdy już następnego dnia rodzice pierwszych pacjentów zaczęli szturmować drzwi placówki, pocałowali tylko klamkę. Jak się bowiem okazało, placówka nie miała jeszcze kontraktu z NFZ... Od tamtej pory jednak go zdobyła. Ile osób do tej pory skorzystało w niej z pomocy?
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało przy Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie. 19 lutego tego roku odbyła się tam uroczystość przecięcia wstęgi, w której licznie uczestniczyli politycy PiS. Informowały o tym liczne media, nic więc dziwnego, że już następnego dnia przed drzwiami placówki pojawili się pierwsi pacjenci. Ale Centrum Zdrowia Psychicznego jeszcze nie działało, bo nie miało kontraktu z NFZ... Ruszyło ze sporym opóźnieniem.
- Chciałabym wyraźnie podkreślić, że szpital nie miał możliwości podpisania kontraktu z NFZ wcześniej, ponieważ na przełomie 2023 i 2024 roku Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ nie ogłosił postępowania konkursowego w zakresie świadczeń dla dzieci i młodzieży. Jednym z warunków uzyskania finansowania z NFZ jest także posiadanie niezbędnego zaplecza lokalowego, trudno więc było wnioskować o nie przed zakończeniem prac budowlanych. Nie zmienia to jednak faktu, że szpital był w ścisłym kontakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie realizowanych działań – tłumaczyła nam wtedy rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Magdalena Opyd.
Jak twierdziła, wydarzenie, które odbyło się 19 lutego w Andrychowie, dotyczyło podsumowania projektu przebudowy budynków szpitala w trakcie czterech ostatnich lat, na który to cel przeznaczono środki w wysokości niemal 35 mln zł.
Gdy napisaliśmy o falstarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie, temat szybko podchwyciły ogólnopolskie media. O sprawie zrobiło się głośno, co prawdopodobnie przyspieszyło ogłoszenie przez NFZ konkursu ofert na udzielanie świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu już na wiosnę placówka zaczęła przyjmować pacjentów.
Docierają do nas wprawdzie sygnały, że niewiele się tam
dzieje, jednak z informacji, które uzyskaliśmy w Małopolskim
Oddziale Wojewódzkim NFZ w Krakowie, Centrum Zdrowia Psychicznego
dla Dzieci i Młodzieży działa. Do tej pory przyjęło 218
pacjentów.
- Pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna
oraz psychiatryczna dla dzieci i młodzieży udzielana jest na trzech
poziomach referencyjnych. Każdy z nich określa formę
uzupełniającej się wzajemnie opieki, jaką może być objęty
pacjent. Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (drugi
poziom referencyjny) zapewnia opiekę w warunkach ambulatoryjnych lub
dziennych: poradni zdrowia psychicznego lub w oddziale dziennym pod
kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i
terapeutów zajęciowych. Do placówki nie jest wymagane skierowanie.
Zakres i forma opieki są dostosowane do indywidualnych potrzeb
pacjenta – informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa
Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Foto: WB
Brak komentarzy