reklama

Na placu Mickiewicza wykonany zostanie taki mural

, MAGAZYN, Wiadomości, 13.05.2021 17:15, DK
Dzieło upamiętni historię andrychowskiego przemysłu tkackiego.
Na placu Mickiewicza wykonany zostanie taki mural

Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego (AZPB Andropol) to kawał historii miasta. W 1907 r. w Andrychowie powstaŁA Galicyjska Tkalnia Mechaniczna dla Wyrobów Bawełnianych założona przez braci Czeczowiczka i do 1939 fabryka prężnie się rozwijała i rozbudowywała. W trakcie II wojny Światowej zakłady zostały zniszczone a w 1945 roku- odbudowane.

Niegdyś przemysł tkacki w Andrychowie był jednym z największych w całej Europie. Zakłady Przemysłu Bawełnianego w chwilach świetności zatrudniały niemal 6000 osób.

Uhonorowaniem tak ważnej części historii Andrychowa, zajęli się artyści z olbrzymim dorobkiem na swoim koncie - Zbigniew Bury oraz Maciej Gwoździewicz.

Główny motyw muralu to oczywiście tkaniny - te, produkowane niegdyś w AZPB Andropol. Na razie powstał szkic, a jeżeli pogoda dopisze, prace zaczną się już w poniedziałek.

Zanim będziecie mogli podziwiać kolejny andrychowski mural, zobaczcie nasz materiał, z którego dowiecie się nieco więcej o historii Andrychowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 14.05.2021 05:37

Pewnie "Graficiarze" dokonają korekt w szybkim czasie

jolk, 13.05.2021 20:26

Ciekawe jak skomentuje mural bezradny kub..ń.