reklama

Można już zażywać zdrowotnych inhalacji w tężni solankowej

MAGAZYN, Wiadomości, 21.05.2022 14:43, eł

Z opóźnieniem, ale w końcu rozpoczął się jej rozruch.

Można już zażywać zdrowotnych inhalacji w tężni solankowej

Wedle pierwotnych planów tężnia solankowa w Wadowicach miała działać od początku kwietnia, ale poniechano tego pomysłu z powodu zbyt niskich temperatur. Pojawiły się tez problemy z dopełnieniem wszystkich niezbędnych formalności. Dopiero w ostatnich dniach rozpoczął się o jej rozruch. Tężnia znajduje się ona na działce przy skrzyżowaniu ulic Topolowej i Lipowej, kilka kroków od Parku Miejskiego.

To pierwsze takie miejsce w powiecie wadowickim. Drugie powstanie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jednak kiedyś tężnie solankowe istniały tylko w niektórych kurortach, na przykład w Ciechocinku, Konstancinie-Jeziornie czy Inowrocławiu. Dopiero w ostatnich latach mniejsze obiekty tego typu zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu w całej Polsce. Pojawiają się w miejscowościach, które nigdy nie miały tradycji uzdrowiskowych ani żadnych aspiracji w tym kierunku. Zarówno w dużych miastach, jak i małych miasteczkach i wioskach. Na przykład w sąsiednim powiecie suskim tężnie działają w Zembrzycach i Makowie Podhalańskim.

Można w nich zażywać inhalacji solankowych, które pomagają między innymi w przypadku problemów związanych z drogami oddechowymi, alergią czy nadciśnieniem tętniczym. Korzystanie z tężni solankowych polecane jest także osobom palącym papierosy, pracownikom fizycznym narażonym na wdychanie szkodliwych substancji, a także wokalistom i śpiewakom operowym. Ponadto zawarte w solance pierwiastki (zwłaszcza jod, brom, wapń i magnez) doskonale stymulują układ odpornościowy. Mało tego, inhalacje solankowe orzeźwiają podczas upałów oraz poprawiają nastrój! Aby przyniosły one korzyści dla naszego zdrowia, trzeba przebywać w mikroklimacie tężni przynajmniej 30 minut, a najlepiej godzinę.

Jednak nie wszyscy powinni zażywać takich inhalacji. Muszą się ich wystrzegać osoby nadwrażliwe na składniki solanki (na przykład brom lub jod). Odwiedziny w tężni są też niewskazane dla chorych na gruźlicę, a także pacjentów po niedawno przebytym zawale serca, z niskim ciśnieniem krwi, nadczynnością tarczycy oraz pacjentów leczonych onkologicznie.Foto; nadsłane

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy